Maturzysto, wyluzuj. "Nasze podejście ma znaczenie"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 13:00
Maraton maturalny powoli zbliża się do finiszu, ale maturzystom wciąż pozostały do zaliczenia ostatnie egzaminy. W Czwórce podpowiadamy, jak sobie radzić w czasie zaliczeń i jak efektywnie odpoczywać pomiędzy nimi.  
Relakszdjęcie ilustracyjne
Relaks/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Kite_rin

Gośćmi Kuby Jamrozka są Sonia Ziemba-Domańska, psycholog z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, oraz studenci Weronika Musiał i Paweł Mic. W Czwórce podzielili się swoimi doświadczeniami z czasu, kiedy pisali egzamin dojrzałości, oraz udzielili garść rad maturzystom.

- Powinniśmy myśleć o maturzystach czule, bo to jest jednak trudne, stresujące i wymagające. Egzaminy maturalne często odbywają się pod dużą presją własną, rodziców i społeczną - tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska, psycholog. - Więc jest to bardzo trudny okres dla młodego człowieka, który wchodzi w  dorosłość. To jest taki egzamin "być albo nie być" w pewien sposób, dlatego, że jeżeli go nie zda, to czekają poprawki, albo "stracony" rok, zanim ponownie podejdzie do matury.


Kuć czy wypoczywać? Wskazany umiar

Odwiecznym pytaniem jest, czy tuż przed egzaminami powtarzać materiał i czy to, czego się dotychczas nie nauczyliśmy, można opanować w krótkim czasie. Zdania na ten temat są podzielone. - To zależy od człowieka, dlatego że niektórym przydaje się powtarzanie i czują się wtedy bezpieczniej, bo wiedzą, że zajrzą, powtórzą i to im daje pewnego rodzaju komfort, że coś mogą sobie przypomnieć - tłumaczy psycholog. - Zdarza się też zupełnie inne podejście, żeby dawać sobie trochę luzu, odpoczynku, żeby podejść do egzaminów z "luźną głową". To jest bardzo korzystne. W perspektywie egzaminu to, co miałeś umieć, to zazwyczaj już się wie. Fajnie się zdystansować.

Jeśli jednak jesteśmy typem do końca wertującym książki i utrwalającym materiał, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: wypoczynku, właściwym odżywianiu się i wysypianiu. W trakcie nauki także dobrze trzymać się pewnych reguł. - Samemu najlepiej weryfikować czas, który się poświęca na naukę, dając sobie czas na wytchnienie i na spokój, bo nasza głowa nie jest w stanie przyswajać takiej ilości materiału, jaką chcemy powtórzyć w dużym ciągu - tłumaczy psycholog. - Jako ludzie w pewnym momencie "siadamy", a badania dowodzą, że następuje to po ok. 50 minutach mocnego skupienia. Więc jeżeli się uczymy, róbmy sobie 20 minut przerwy i siadajmy drugi raz.

Relaks i wsparcie bliskich

Jak radzi specjalistka, w przerwie i po nauce warto stosować różnego rodzaju techniki relaksacyjne, oddechowe czy medytacyjne. Jeśli możemy sobie pozwolić na więcej relaksu, to ten czas przeznaczmy na spacer, krótkie spotkania i rozmowy ze znajomymi na zupełnie inne tematy niż matura. 

Ważne w czasie egzaminów jest też wsparcie bliskich. - Ważne, żeby być w tym czasie blisko. Nie naciskać, nie namawiać do nauki, nie wywierać nadmiernej presji - zaznacza Sonia Ziemba-Domańska. - Ja bym zapytała, czy jest coś, co mogę dla ciebie zrobić, czy czegoś ode mnie potrzebujesz? Czegoś byś chciał, chciała? Można zaproponować spacer. To jest taka uważna bliskość i słuchanie drugiej osoby.

 

Zdystansuj się

Na pozytywne i spokojne podejście do egzaminów zwraca uwagę Paweł Mic. - Nie ma co się stresować, w takiej sytuacji powinno się z podchodzić z ufnością do swoich umiejętności. Dlaczego miałbym zakładać, że nie zdam? A jeśli nawet, to świat naprawdę się nie zawali - tłumaczy. - Jest jeszcze przecież termin, w którym mogę poprawiać. Jak się nie uda, to za rok mogę podchodzić jeszcze raz.

Nie od razu też po maturze trzeba się decydować na studia. Goście Czwórki przekonują, że jeśli nie mamy pewności, co chcemy studiować, możemy wziąć "gap year" i dać sobie czas na zastanowienie. Także wybór studiów nie musi oznaczać, że musimy brnąć w coś, co niespecjalnie nam się podoba.

Sprawdź także:

- Moja historia akademicka po maturze jest bardzo zawiła, a w moich wspomnieniach zdejmuje presję z matury - opowiada Weronika Musiał. - Już rok po maturze pozwoliłam sobie zupełnie zmienić moją dotychczasową ścieżkę akademicką, bo zainteresowało mnie coś totalnie innego. I to też dystansuje mnie od tego, jak przeżywałam samą maturę.


Posłuchaj
43:47 Czwórka/Strefa prywatna - matury porady 22.05.2023.mp3 Psycholog Sonia Ziemba-Domańska oraz studenci i ich porady dla maturzystów (Strefa prywatna/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Sonia Ziemba-Domańska (psycholog z polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych), Weronika Musiał, Paweł Mic (studenci)

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 20.15

aw

Czytaj także

Percepcja bez granic. Czy jest możliwa do osiągnięcia?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:38
Jak poznajemy otaczający nas świat i czy jest właśnie taki, jakim go widzimy? - Percepcja to rozumienie, uprzytomnienie i odbieranie świata na pewnym poziomie. Percepując widzimy własności przedmiotów i relacje między nimi w czasie i przestrzeni. To bardzo bogata siatka - mówił prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofia języka. Jak słowa porządkują świat?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:50
- W języku widzę tak zwaną "formę życia". Język, mówiąc najprościej, to jest coś, co ludzie "robią" - wyjaśnia dr Filip Kawczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń