Plotkowanie jako forma nauki? Dlaczego żyjemy historiami innych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:26
- Gdyby zapytać ludzi o to, co robią w wolnym czasie, to prawdopodonie wymieniliby spotkania z bliskimi, podróżowanie czy aktywność fizyczną. Tymczasem najwięcej wolnego czasu spędzamy na życiu w światach, w których nas nie ma - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
Audio
  • Lubisz historie innych ludzi? To naturalne jak jedzenie i spanie (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Historie, to pewnego rodzaju symulacje. Jest to dla nas forma nauki. Spełniają w naszym życiu ważną funkcję, o ile są pouczające Jarosław Świątek

- Nasz czas wypełniają telewizja, gry komputerowe, książki i internet. To ciekawe, ponieważ naszą uwagę powinny skupiać czynności, które są bardziej adaptacyjne, ważne z punktu widzenia naszego przetrwania - punktował w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem.

Dlaczego tak się dzieje? Ekspert wyjaśniał, że za wszystko odpowiedzialna jest wysoko rozwinięta wyobraźnia. - Dzięki korze mózgowej nasza wyobraźnia jest dużo lepiej rozwinięta, niż u któregokolwiek innego gatunku. Ściśle wiąże się ona z emocjami i przyswajaniem informacji. To ta właściwość ludzkiego mózgu odpowiada za nasze zamiłowanie do historii - tłumaczył. 

Czy plotkowanie może być formą nauki? Czy każda historia jest dla nas pouczająca? W jaki sposób z przekazywaniem opowieści radzą sobie zwierzęta? Czym jest marketing narracyjny? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/pj

Czytaj także

Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 11:20
Jest bardzo powszechna - występuje u ponad połowy młodych ludzi. A jej objawy można pomylić z klasycznym buntem nastolatka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapki irracjonalności. W jaki sposób podejmujemy decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 13:36
Konsumenci, biznesmeni, politycy - wszyscy podejmujemy decyzje wynikające z bardzo podobnych schematów zachowań. Dan Ariely w książce pt. "Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" wyjaśnia, co kieruje naszymi wyborami. W Czwórce na ten temat rozmawialiśmy z ekonomistką behawioralną Julią Kołodko.
rozwiń zwiń