Stres - jest z nami od dziecka. Jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 09:00
- Stres jest zupełnie naturalnym elementem naszego życia. Jeśli podchodzimy do czegoś nowego, to musimy zawsze być troszeczkę zestresowani, ponieważ jest to warunek mobilizacji - mówi Joanna Godecka, terapeutka. Kiedy więc jest niepotrzebny i jak sobie z nim radzić? 
Audio
  • Jak radzić sobie ze stresem? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ABO PHOTOGRAPHY/Shutterstock

- Stres towarzyszy nam kiedy opuszczamy swoja strefę komfortu, czeka nas coś czego nie znamy - mówi gość Kuby Jamrozka. - Stres jest reakcją fizjologiczną na bodźce, które wprawiają nas w stan mobilizacji - dodaje i przywołuje pierwotne zachowania człowieka, jako źródło tej emocji. 

Jeśli stres nas mobilizuje to spełnia bardzo pozytywną funkcję, gorzej jeśli jest destrukcyjny i sprawia, że nie jesteśmy w stanie podołać swoim wyzwaniom Joanna Godecka

Podczas stresu wytwarzana jest adrenalina i neoadrenalina. Szybciej myślimy, szybciej działamy. Ten mechanizm towarzyszy nam od wieków.  

- Stres możemy rozpatrywać z różnych perspektyw - wyjaśnia Agnieszka Michalska z Fundacji Instytutu Matki i Dziecka. - Z tej biologicznej - jest to reakcja naszego układu nerwowego i hormonalnego na sytuację pochodzącą ze środowiska zewnętrznego.  

Zaś z perspektywy humanistycznej stres jest reakcją, która jest wynikiem pewnego obciążenia, czyli oceny indywidualnej osoby, w której sytuacja przekracza zasoby danej jednostki - dodaje. 

Podatność na stres jest bardzo indywidualna niezależnie od wieku. Stres znacząco wpływa na obniżenie jakości życia i nastolatków i dorosłych Agnieszka Michalska

Pierwsze sytuacje stresowe dotykają już małych dzieci. Tych stresorów z wiekiem przybywa. Jakie są metody, żeby ten stres okiełznać? Należy go unikać czy stawać naprzeciw trudnych sytuacji? Jakie są objawy stresu? Co pokazują badania dotyczące zdrowia psychicznego wśród młodzieży i dzieci? Czy dziewczynki narażone są na więcej sytuacji stresowych? Jak wspierać zestresowanych? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Joanna Godecka (terapeutka i coach, autorka poradnika "Improve the youth"), Agnieszka Michalska (Fundacja Instytutu Matki i Dziecka)

Data emisji: 24.10.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Czytaj także

Płyta tygodnia. Catz'n'Dogz "Friends of Pets"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:32
Wyselekcjonowane na ten krążek przez duet Catz n’ Dogz utwory utwierdzają w przekonaniu, że polska scena klubowa ma się bardzo dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń