Udzielanie pierwszej pomocy - jak reagować w nagłych wypadkach?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 14:59
Od odpowiednio szybkiej i właściwej reakcji świadków wypadku zależy zdrowie, a nawet życie poszkodowanych. Czy wiemy, co zrobić, gdy widzimy niebezpieczne zdarzenie?
Audio
  • Jak udzielać pierwszej pomocy - wszystko, co powinieneś wiedzieć (Dajesz Radę/Czwórka)
Sprawdzania pulsu może nauczyć się każdy z nas, a to umiejętność, która przydaje się podczas niesienia pomocy ofiarom wypadków
Sprawdzania pulsu może nauczyć się każdy z nas, a to umiejętność, która przydaje się podczas niesienia pomocy ofiarom wypadków Foto: Glow Images/East News

- Ważna jest świadomość, że jeśli nie widzimy wokół nikogo innego, jesteśmy jedynymi ludźmi, którzy mogą uratować czyjeś życie. Ofiara na nikogo innego nie może liczyć, trzeba to sobie uświadomić - tłumaczył Ariel Szczotok, ratownik.

Ekspert tłumaczył, jak radzić sobie ze stresem, gdy staniemy w obliczu konieczności udzielania pierwszej pomocy, a także, dlaczego osobom nieprzytomnym należy odchylać głowę do tyłu i jak prawidłowo przeprowadzić resustytację.

Zdradził też, w rytm którego hitu zespołu Bee Gees należy uciskać klatkę piersiową nieprzytomnej osoby, by z pewnością nie popełnić błędu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Ariel Szczotok (ratownik medyczny, pielęgniarz)

Data emisji: 7.09.2015

Godzina emisji: 12.00

kd/mg

Czytaj także

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 16:07
W środowej "4 do 4" porozmawiamy o tym, jak udzielać pierwszej pomocy, by była ona skuteczna, a jednocześnie nie zaszkodziła ofierze wypadku, którą ratujemy
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka pobiegła w Onkobiegu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 15:00
W niedzielę (6 września) na warszawskim Ursynowie odbył się charytatywny Onkobieg. Na miejscu było nasze plenerowe studio i moc atrakcji!
rozwiń zwiń