Wolontariat w Indonezji. "To praca, a nie wakacje"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 17:20
Indonezja to kraj 17 tysięcy wysp. Na każdej panują inne zwyczaje, kultura. - Szukałam ofert wolontariatu w całej Azji, aplikowałam też do Iranu i Indii. Wiedziałam tylko, że chcę pracować z dziećmi. Udało się z Indonezją i dziś bardzo się z tego cieszę - mówiła Jolanta Lisicka, która w tym kraju spędziła cztery miesiące.
Audio
  • Jak zostać wolontariuszem w Indonezji i o czym warto wiedzieć wyjeżdżając tam? (Dajesz radę/Czwórka)
Indonezja
IndonezjaFoto: Jolanta Lisicka/arch. prywatne
paryż wieża eiffla2 1200.jpg
Erasmus Plus we Francji. "Paryż to Nowy Jork Europy"

Jola Lisicka, podczas swojego pobytu na Jawie, zajmowała się wychowankami przedszkola i żłobka. - Pracowałam pięć dni w tygodniu, przez osiem godzin, każdego dnia wstawała o 5 rano. To nie są wakacje, tylko zwykła, etatowa praca - wspominała w Czwórce. Opowiadała też m.in. o tym, jak dostać się na taki wolontariat z ramienia organizacji AIESEC. - Wyjechać mogą nie tylko studenci, ale także absolwenci maksymalnie dwa lata po ukończeniu studiów - tłumaczyła w rozmowie z Justyną Tylczyńską. Podkreślała, że planując taki wyjazd, trzeba nauczyć się samodzielności. - Każdy kraj ma swoje warunki, a w Indonezji zapewniono nam zakwaterowanie u indonezyjskiej rodziny. Kieszonkowe dostaje się również w zależności od projektu - mówiła Lisicka. Jak podkreślała, ofertę wolontariatu należy wybierać pod kątem wykonywanej pracy, a nie miejsca, do którego chce się jechać. Dlaczego?

belgia konputer laptop studia 1200.jpg
Kierunki ścisłe - studencka wymiana Warszawy z Brukselą

Czy poleca wyjazd na wolontariat w kraju dymiących wulkanów? Jak mieszka się z tradycyjną muzułmańską rodziną i jak pracuje się na pełny etat w indonezyjskim przedszkolu? Co robić, gdy pod nogami po raz pierwszy trzęsie się ziemia, a rodzina goszcząca ogłasza na "dzień dobry", że dom dzieli z nimi tylko jeden duch?

Indonezja/Jolanta Lisicka arch. pryw. Indonezja/Jolanta Lisicka arch. pryw.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Jolanta Lisicka (wolontariuszka)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/jsz

Czytaj także

Indonezja. Smoki, diabły i pływanie z mantami

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 19:32
Długie godziny wędrówek, dziesiątki odwiedzonych miejsc i miliony spalonych kalorii - Karolina i Adam Czarneccy na własną rękę zwiedzali Indonezję. - Odwiedzaliśmy miejsca, w których nie ma turystów, by poczuć dzikość tego kraju - mówili w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po drugiej stronie raju". Indonezja, jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 10:46
Indonezja to nie tylko turkusowa woda, zalane słońcem piaszczyste plaże oraz kolorowe łódki szczęśliwych rybaków. O innych obliczach tego egzotycznego kraju na kartach książki "Indonezja. Po drugiej stronie raju" i w "Czacie Czwórki" opowiada podróżniczka Anna Jaklewicz.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majorka - nie tylko plaże i imprezownie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:35
Na Majorce żyje ok 800 tys. mieszkańców. Wyspa słynie na świecie z pomarańczy, sztucznych pereł, pięknych plaż i dzikiego nocnego życia. Co warto tam robić poza imprezowaniem?
rozwiń zwiń