"Olej palmowy i marnowanie żywności" - hipokryzja w relacjach człowiek-zwierzę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 16:54
- Hipokryzja, to jedyne słowo, które przychodzi na myśl w kontekście naszej ludzkiej relacji ze zwierzętami - opowiadał dr Andrzej Kruszewicz.
Audio
  • O postawach ludzi wobec zwierząt i swojej najnowszej książce "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami" opowiada dr Andrzej Kruszewicz (Dajesz radę/Czwórka)
Dr Andrzej Kruszewicz i Kacper Kowalczyk w studiu
Dr Andrzej Kruszewicz i Kacper Kowalczyk w studiuFoto: Czwórka

magdalena buszko 1200.jpg
"Cierpienie i frustracja". Co czują psy na łańcuchach?

- Produkty pochodzenia zwierzęcego w sklepach pakowane są tak, by nie przypominały o cierpieniu zwierząt. Tymczasem np. nabiał pochodzi od krów, które nigdy nie widziały świata, zamiast dwudziestu lat żyły sześć, zostały wywiezione do rzeźni z powodu technopatii, czyli uszkodzenia wymion bądź racic, zapylane były sztucznie i produkowały sześć razy więcej mleka niż te, żyjące na wolności. Wszystko w imię rozwoju przemysłu - tłumaczył dr Kruszewicz. Mówił także o odpowiedzialnych zakupach, "zbrodni", jaką jest m.in. kupowanie produktów z zawartością oleju palmowego i marnowaniu żywności w supermarketach, ale także pierwotnej idei myślistwa. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

dr A. Kruszewicz "Hipokryzja…" to moja najtrudniejsza książka. Choć to już 31. pozycja, musiałem przygotować się do niej inaczej, niż do poprzednich. Chodziło o to, by była to beznamiętna relacja, jednocześnie obnażająca nasze postawy.

W programie zajęliśmy się także dietą fretek. Czy te mięsożerne zwierzęta mogą zostać wegetarianami? O tym mówił dr Tomasz Piasecki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Sprawdziliśmy także, czy papużki nierozłączki rzeczywiście są nierozłączne. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę. Kacper i jego zwierzaki" <<<

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Andrzej Kruszewicz (ornitolog, lekarz weterynarii, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, autor m.in. książki "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami").

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/kk

Czytaj także

Adam Wajrak i Lolek: przeznaczenie, śledztwo i przyjaźń na całe psie życie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 14:54
"Lolek" to poruszająca opowieść o psie, który pewnego śnieżnego, styczniowego dnia pojawił się w życiu Adama Wajraka. - Mam taką teorię, że to psy odnajdują ludzi, a nie ludzie psy. Psa nie można kupić, bo nie można kupić przyjaciela. Poza tym jest tyle bezpańskich psów, że robić tego po prostu nie wypada - mówił Adam Wajrak w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagłada zwierząt. "Wymierają trzy gatunki na godzinę"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 16:50
Jesteśmy świadkami szóstego w historii Ziemi masowego wymierania zwierząt - alarmują naukowcy. To, co dzieje się obecnie, naukowcy nazwali masową zagładą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chipowanie zwierząt. Nowe przepisy pozwolą chronić naszych pupili?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 13:19
Jak dotąd znakowanie zwierząt było dobrowolne, a właściciele w większości sami za nie płacili. Teraz sytuacja ma ulec zmianie - nowe przepisy mają nakładać obowiązek chipowania wszystkich sprzedawanych zwierząt. - To ważny przepis - zapewniał Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń