Adam Wajrak i Lolek: przeznaczenie, śledztwo i przyjaźń na całe psie życie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 14:54
"Lolek" to poruszająca opowieść o psie, który pewnego śnieżnego, styczniowego dnia pojawił się w życiu Adama Wajraka. - Mam taką teorię, że to psy odnajdują ludzi, a nie ludzie psy. Psa nie można kupić, bo nie można kupić przyjaciela. Poza tym jest tyle bezpańskich psów, że robić tego po prostu nie wypada - mówił Adam Wajrak w Czwórce.
Audio
  • Adam Wajrak opowiada m.in. o Lolku i swojej nowej książce (Stacja Kultura/Czwórka)
Kasia Dydo, Adam Wajrak i Tycia,
Kasia Dydo, Adam Wajrak i Tycia,Foto: Czwórka

adam wajrak 1200.jpg
Adam Wajrak i jego "Wilki". "Nie da się ich udomowić"

- Pieski od nas odchodziły, najczęściej ze starości. Przez kilka lat czuliśmy więc z żoną pustkę, bo życie bez psa jest jak szafa bez szuflady. Niby wszystko w porządku, a jednak czegoś brakuje… - wspominał znany działacz w rozmowie z Kasią Dydo. I opowiadał o swoim pierwszym spotkaniu z Lolkiem. - Któregoś dnia pojechaliśmy na przegląd auta do Hajnówki. Nagle przed stację wychodzi pies: totalna bieda, zapuszczony, brudny, wychudzony, na ciele mnóstwo blizn, także od uderzeń czymś ostrym. W oczach nie miał już smutku ani przerażenia, była tylko pustka - opowiadał Wajrak. - Wtedy pomyśleliśmy, że to przeznaczenie i musimy się nim zaopiekować.

Mówił także o swoim prywatnym śledztwie, "zwierzęcym dziennikarstwie śledczym", dzięki któremu - na podstawie ran i zachowań Lolka - dochodził do prawdziwej, przerażającej historii życia zwierzaka. Opowiadał także o swojej książce pt. "Lolek", która na księgarskich półkach pojawiła się w maju, a która została napisana z dwóch perspektyw: człowieka i psa.

Adam Wajrak Psiaki wielorasowe, po przejściach, potrafią nam dać wiele miłości, ale także radości. Nasza cudowna sunia Antonia też była znaleziona, a potem tropiła z nami wilki i wychowywała naszą wydrę.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Adam Wajrak (działacz, obrońca zwierząt, publicysta, autor m.in. książki "Lolek") 

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 11.30

kd

Czytaj także

"Dopasowani kompani". Jak dopasować psa do właściciela?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 10:59
Masz dużo energii, a stres zabijasz bieganiem? A może wolisz odreagować z pilotem w dłoni? Sprawdź, czy w twojej rodzinie lepiej odnajdzie się żwawy gończy polski, czy może maleńki, ale pracowity york.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problem bezdomności zwierząt - będzie jeszcze gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:00
W wielu polskich gminach wciąż brakuje planu znakowania zwierząt oraz realnych zachęt do kastracji lub sterylizacji psów i kotów. Czy jedynym sposobem pomocy rosnącej liczbie bezdomnych psów i kotów jest powstawanie kolejnych schronisk?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pseudohodowle. Jak zatrzymać ten proceder?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 16:00
W Polsce od lat funkcjonuje ustawa o ochronie zwierząt. Wciąż jednak na terenie naszego kraju działa wiele pseudohodowli, w których regularnie dochodzi do jej łamania. Niektóre z zarejestrowanych i legalnie działających hodowli także prowadzi się nieetycznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń