Psy i koty na gigancie - co czują zaginione zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 10:00
Gdy domowe czworonogi, przez lata przystosowane do życia z człowiekiem, nagle znajdą się poza ciepłym domem swoich właścicieli, panikują. Co zrobić, gdy znajdziemy takiego zwierzaka, a gdzie szukać zaginionych czworonogów?
Audio
  • Co zrobić, gdy spotkamy na ulicy przerażone zwierzę i gdzie szukać pomocy, gdy zaginie nasz pupil? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

dzik zima las 1200.jpg
Na leśnym dukcie. O spotkaniach ze zwierzętami

- Przedstawiciele różnych gatunków zwierząt reagują na stres związany z ucieczką inaczej. W zależności od topografii terenu - czy to tereny zalesione, czy centrum miasta, reakcje również mogą być odmienne. Poza tym zwierzaki są ciekawskie, a poza domem czeka na nie tysiąc nowych bodźców, np. zapachów i - przede wszystkim - innych zwierząt - mówił Piotr Mostowski.

Dlaczego nasze zwierzaki uciekają i w jaki sposób w ich odnalezieniu pomaga wcześniejsze zachipowanie czworonoga? Dokąd zawieźć należy odnalezionego na ulicy zwierzaka? Jak działają programy dotyczące ochrony zwierząt poza granicami dużych miast? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji "Dajesz radę", 8.01.2017 >>> w której jak co tydzień radiowa "Poradnia dla zwierząt". Tym razem przyjął nas lek. wet. Dawid Jańczak, który mówił o zagrożeniach związanych z obecnością… kilkunastometrowych tasiemców, a w cyklu "Kacper i jego zwierzak" mówiliśmy tym razem o wyżle niemieckim.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Piotr Mostowski (założyciel i kierownik ekopatrolu w warszawskiej Straży Miejskiej)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/kk

Czytaj także

Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:00
Spotkać je można na ulicach, w parkach i na śmietnikach i w piwnicach. Tylko w Warszawie, jak przekonywała Iwona Kłucińska-Petchl, jest ok 29 tys. bezdomnych kotów. W jaki sposób każdy z nas może im pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berneńskie psy pasterskie - co powinieneś o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:23
Berneńskie psy pasterskie zaliczane są do sekcji szwajcarskich psów pasterskich, która liczy cztery rasy. W ich umaszczeniu dominuje czerń, a niegdyś wierzono, że kolor ten odpędza złe duchy. Dopiero w roku 1913 Szwajcarski Związek Kynologiczny oficjalnie uznał tę rasę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
rozwiń zwiń