Psy brachycefaliczne. Jak się nimi opiekować?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:05
Mopsy, buldożki to przedstawiciele ras brachycefalicznych, czyli krótkopyskich, krótkoczaszkowych. - Te psy nie mają jak oddychać. To tak, jak gdyby człowiek cały czas oddychał przez słomkę. Ich leczenie polega głównie na korekcji chirurgicznej - mówiła w Czwórce weterynarz dr Katarzyna Kraszewska.
Audio
  • Psy ras krótkoczaszkowych - jak się nimi opiekować? Rozmowa z dr Katarzyną Kraszewską (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Sbolotova

kot 1200.jpg
Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ludzie kupujący takie psy nie zdają sobie sprawy z tego, że te rasy borykają się ze wieloma problemami zdrowotnymi, a jednym z nich i najbardziej popularnym jest zespół brachycefaliczny: rozszczepienie podniebienia, chrapanie, charczenie w czasie oddechu. - Psy krótkoczaszkowe mają bardzo wąski nos i nozdrza, za to zbyt długie podniebienie miękkie. W hodowlach krzyżowane są w bliskim pokrewieństwie, co potęguje te problemy - tłumaczyła ekspertka. Jak podkreślała, problemy mnożą się z wiekiem zwierzęcia. - Żagielek podniebienia miękkiego coraz bardziej wiotczeje, pojawiają się wtórne nadkażenia bakteryjne. Ostatecznie - po próbach leczenia farmakologicznego - niezbędna często okazuje się operacja - przestrzegała ekspertka.


Andrzej Kruszewicz 1200.jpg
Hipokryzja w relacjach ludzi i zwierząt

Kiedy należy zgłosić się do lekarza weterynarii i jakie symptomy u psów powinny nas zaalarmować? na co uważać opiekując się psem z takimi problemami i dlaczego m.in. powinno się chronić go przed gorącym powietrzem? O tym rozmawialiśmy w Czwórce.

W cotygodniowym cyklu "Poradnia dla zwierząt" dr Tomasz Piasecki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odpowiadał na pytania słuchaczy m.in. dotyczące skunksów trzymanych w domu. Rozpoczęliśmy też przygodę z wężami, a opowiadał o nich hodowca Paweł Witek. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 6.11.2017 <<<


***

Nazwa audycji: Dajesz radę 

Prowadzący: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Katarzyna Kraszewska (weterynarz)

Data: 6.11.2017

Godzina: 14.06

kul/ac

Czytaj także

Pieskie życie. Co naprawdę mówią nam pupile?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:32
Znajomość niewerbalnego języka psów jest kluczem do stworzenia dobrych relacji z czworonogami. - Do komunikacji psy wykorzystują sygnały zarówno w stosunku do ludzi, innych zwierząt, jak i przedmiotów - mówiła w "Dniu Kobiet" Agata Bagdach, instruktorka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Behawiorysta zwierząt. "Rehabilitujemy ich psychikę"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 12:20
- Mało kto wie, że psy rodzą się z umiejętnością dostrzegania zmian w ludzkiej mimice. To są jedyne zwierzęta, które związały swój los z człowiekiem i przeszły tak potężny skok ewolucyjny - przekonuje Aneta Awtoniuk, behawiorystka i zoopsycholożka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawa zwierząt. Jak je respektować?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 08:40
Cyrki czy fitness z udziałem zwierząt, walki byków, programy "popływaj z delfinem" oraz zoo trzymające zwierzęta w złych warunkach - to wszystko przykłady wykorzystywania zwierząt w imię rozrywki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opiekun zwierząt. "Zajęcie nie dla nerwowych"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:50
Bywają kapryśne, nie potrafią powiedzieć, o co im chodzi, ale wspólny język ze zwierzętami potrafi znaleźć nie tylko bohater książek Hugh Loftinga - doktor Dollittle.
rozwiń zwiń