Góry, morze, rzeki - gdzie spotkasz ciekawe gatunki zwierząt w maju

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 15:55
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, czy może Słowiński Pak Narodowy? Tatry, czy Bukowisko nad Biebrzą? Bieszczady, czy Międzyrzecki Rejon Umocniony? Gdzie warto spędzić majówkę, by zobaczyć ciekawe zwierzęta?
Audio
  • Dokąd warto wybrać się podczas majówki - opowiada dr Andrzej Kruszewicz (Dajesz radę/Czwórka)
Tatry - widok na szczyt Ornak (zdjęcie ilustracyjne)
Tatry - widok na szczyt Ornak (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wiktor Bubniak/Shutterstock.com

niedźwiedź pixa 1200.jpg
Czy niedźwiedzi brunatnych należy się bać?

- Rzeka to zawsze miejsce, w którym coś będzie się działo. Trwa wędrówka ptaków, więc któregoś z nich zawsze spotkamy. Kompleksy leśne to też miejsca, które warto odwiedzać podczas majowego weekendu - mówił dr Andrzej Kruszewicz. Jak radził, warto wybrać się tam, gdzie będzie dużo otwartej przestrzeni ze względu na dostępność promieni słonecznych, np. w Warszawie - spacerować lewym brzegiem Wisły. - Są tam 60-letnie lasy, a w nich rzadko spotykane drzewa, których nasiona przyniosła rzeka, zobaczyć można ptasie gniazda i m.in. myszołowy, trzmielojady, dzięcioły czarne, krogulce. W okolicach Mostu Siekierkowskiego usłyszymy też derkacze - to cała plejada gatunków - zachęcał szef stołecznego zoo.

Dokąd - poza dużymi miastami - warto wybrać się w majowy weekend, by spędzić czas na łonie natury? Do zwiedzania Polski szlakiem ogrodów i parków pełnych zwierząt zachęcaliśmy w Czwórce, a więcej w nagraniu audycji.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, ornitolog)

Data emisji: 30.04.2018

Godzina emisji: 14.05

kd/kul

Czytaj także

Drzewa, które… zmieniają płeć

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:04
Cis - drzewa tego gatunku rosnące w Wielkiej Brytanii zmieniają swoją płeć. Jak tamtejsi naukowcy doszli do tego odkrycia i czy to rzeczywiście jest możliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idziesz na zakupy? Zamiast foliówki weź lunchbox

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 15:00
Coraz bardziej popularne lunchboxy można wykorzystać nie tylko do przechowywania drugiego śniadania. - Takie pudełka przydają się w sklepie, kiedy na przykład kupujemy produkty na wagę - opowiada blogerka Katarzyna Wągrowska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bio, eko czy organic? "Stosuj zasadę ograniczonego zaufania"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 17:00
- Teoretycznie wszystkie te określenia powinny znaczyć to samo i powinny być certyfikowane przez Unię Europejską zielonym znaczkiem z listkiem złożonym z 12 gwiazdek. Ale w tej kwestii wyobraźnia producentów nie zna granic i łatwo jest dać się nabrać - ostrzega Anna Kurowicka z "Ulicy Ekologicznej".
rozwiń zwiń