"Foliówki" są passé. Jak z nich zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 18:17
Z "foliówek" całkowicie zrezygnować raczej się nie da, ale z całą pewnością, aby chronić środowisko należy zasadniczo ograniczyć ich zużycie. Taka właśnie intencja prześwieca Resortowi Środowiska przy planowaniu wzrostu opłat za plastikowe torby.
Audio
  • Jak zwalczyć plagę "foliówek"? (Czat Czwórki/Czwórka)
Czy plastikowe torby przestaną być symbolem naszych czasów?
Czy plastikowe torby przestaną być symbolem naszych czasów?Foto: pixabay.com/suvajit

Utylizacja "reklamówek" jest niezwykle trudna. Dzisiaj płacimy za nie od 5 do 20 groszy, co spowodowało spadek ich zużycia jedynie o 36%. - Z całą pewnością dotychczasowa praktyka jest niezgodna z zasadami ekologii. Nawet najcieńsze torebki powinny mieć wyraźną wartość - mówił w Czwórce Kazimierz Borkowski.

- Najbardziej szkodliwa dla środowiska w plastikowych torebkach jest ich zwyczajowa jednorazowość - przekonywał Sławek Brzózek. Natomiast Magdalena Dziczak tłumaczyła, że "zwiększona opłata za torebki foliowe jest dobrym pomysłem - w ten sposób w Irlandii ich zużycie spadło o 90%".

Czwórkowi goście zgodnie przekonywali, że motywacja finansowa powinna iść w parze z odpowiednią edukacją i świadomością konsumentów. A może lepszą alternatywą byłoby zastąpienie plastiku innymi, biodegradowalnymi materiałami? Dowiecie się tego z nagrania "Czatu Czwórki", w którym sprawdziliśmy także jak z tym problemem radzi sobie reszta Europy. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Hardej

Goście: Kazimierz Borkowski (PlasticEurope Polska), Sławek Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Magdalena Dziczak (EKO-PAK)

Data emisji: 12.10.2016

Godzina emisji: 15.09

jsz/ab


   

Czytaj także

Brak prądu. Czy grozi nam black out?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 17:51
- W polskich warunkach black out, czyli okresowe wyłączenie prądu, jest nieunikniony - ostrzegał w Czwórce Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy radę na odpady - wtórne wykorzystanie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:29
25 lat temu zaledwie 30% Polaków uważało, że sprawy ochrony środowiska mają jakieś znaczenie, natomiast większość była zdania, że sprawy ekologii leżą tylko i wyłącznie w gestii państwa. Jak ta świadomość wygląda dzisiaj i czy recykling stał się naszą codziennością?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologia zawsze modna. Jak dbać o naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 17:02
- Suma małych kropelek robi morze - przekonywał w Czwórce Sławek Brzózek z fundacji Nasza Ziemia. To właśnie nasze codzienne przyjazne dla Ziemi zachowania robią tak wielką różnicę.
rozwiń zwiń