Zdrowie w słoiku. Robimy przetwory

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 17:00
Stragany powoli zapełniają się jesiennymi owocami i warzywami. Co z nich zrobić i jak je zachować na dłużej? Jak przygotować przetwory bez ulepszaczy, żeby były smaczne i przetrwały zimę? 
Audio
  • Jolanta Naklicka-Klesser o tym, jak zatrzymać smak lata w słoiku. Ekspresowo (Dajesz radę/Czwórka)
Jolanta Naklicka-Klesser, Marta Hoppe
Jolanta Naklicka-Klesser, Marta HoppeFoto: Renata Żuchowska/Czwórka

Wbrew pozorom nie jest to trudne. - Niezbyt dobrze wspominam robienie przetworów z dzieciństwa. Stanie nad sokownikiem, buchająca para, zakręcanie gorących słoików... na szczęście te czasy już minęły - przekonywała Jolanta Naklicka-Klesser, autorka książki "Zdrowe przetwory".

- W mojej książce pokazuję jak, w naprawdę szybki sposób można zrobić doskonałe weki. Dzielę się przepisami na śliwki z dodatkiem cynamonu, chutney z jabłek cebuli i czerwonego pieprzu, przecier pomidorowy czy ratatouille - wyliczała.

Czy przetwory rzeczywiście można przygotować szybko? Jak w słoiku sprawdza się egzotyka? Czy tradycyjne smaki da się odtworzyć w nowoczesnym wydaniu? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Jolanta Naklicka-Klesser (autorka książki "Zdrowe przetwory")

Data emisji: 31.08.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dieta idealna? Można skomponować ją z tego, co na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 19:55
- Stoję na stanowisku, że hot dogów raczej powinniśmy unikać. Jest to żywność typu fast food, która zawiera dużo tłuszczów i soli, a w ramach racjonalnego żywienia, akurat te składniki powinniśmy ogarniczać - mówiła Agnieszka Jarosz z IŻŻ, rozmówczyni Patryka Kuniszewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamień chemię na energię. O zdrowych przekąskach na wynos

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 14:00
- Naszym największym wrogiem jest cukier. To węglowodan prosty, rafinowany. Takich rzeczy w ogóle nie powinniśmy jeść, a jemy i to za dużo - ostrzega Julita Bator, autorka książki "Zamień chemię na energię".
rozwiń zwiń