Świadoma turystyka. Czego nie robić w podróży?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 19:43
Nie zawsze w podróży da się zachować spokój i pamiętać o zasadach dobrego wychowania. Są jednak zasady, które warto znać. O podróżniczym savoir-vivre opowiedziała dziennikarka i podróżniczka Anna Janowska.  
Audio
  • Na czym polega odpowiedzialna turystyka? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zasady, które obowiązują nas w podróży to tak naprawdę reguły dobrego wychowania, które stosujemy na co dzień. Bądźmy mili dla innych Anna Janowska

Nie wszyscy wiedzą, że przed wejściem do domu Szweda trzeba zdjąć buty, a w Indiach nie wolno jeść lewą ręką. Są też kwestie, które dla wielu są dyskusyjne. Na przykład, czy klaskanie po wylądowaniu samolotu, to rzeczywiście obciach? 

- Klaszcze się dla pilotów, a ci, uważają, że to urocze. Bardziej obyci w świecie Polacy uważają, że to jest obciach, ale w samolotach klaszczą również Włosi. Poza tym klaskanie to jeden ze sposobów, który pozwala nam rozładować stres, dlatego jeśli mamy na to ochotę, możemy klaskać do woli - przekonywała podróżniczka Anna Janowska i opowiadała, że podróżnym dość często, nawet nieświadomie zdarza się popełniać różnego rodzaju faux pas.

- W komunikacji jest to na przykład nieustanne stukanie w fotel sąsiada, albo podpieranie się na jego oparciu. Pamiętajmy, że w miejscach publicznych nie jesteśmy sami. Pamiętajmy o ludziach, którzy są dookoła - zwracał uwagę gość Czwórki.

Jak prowadzić rozmowę telefoniczną w miejscu publicznym? Jak robić zdjęcia mieszkańcom miejsc, które odwiedzamy, by ich nie urazić? Dlaczego tzw. backpakerzy bardziej szkodzą środkowisku, niż regularni turyści? Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Anna Janowska (dziennikarka i podróżniczka, autorka książki"Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar")

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 14.08

ac/kul

Czytaj także

W jaki sposób rośnie pieprz? "Patrzy na świat z wysoka"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 16:12
Wykorzystując pieprz jako pretekst do podroży, ruszyła do Omanu, na Zanzibar i do Kerali w Indiach, skąd przyprawa ta pochodzi. Odkryła, jak bardzo te odległe miejsca się przenikają i że za pieprzem stoi nie tylko ocean opowieści, ale również... Ocean Indyjski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francja, USA, Kanada. Jak wyruszyć w podróż życia?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:30
Pierwszy raz wyjechała do Francji na uczniowską wymianę już w gimnazjum. Po studiach licencjackich pracowała przez kilka miesięcy niedaleko Uniwersytetu Yale w USA, potem był Erasmus w Szwecji, czy zatrudnienie w Las Vegas, czy Kanadzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ogórkiem" przez kultowe miejsca warszawskiej Pragi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 16:38
Warszawska Praga to miejsce magiczne - jedno z nielicznych, gdzie nadal możemy poczuć ducha dawnej Warszawy. Wycieczka po Pradze przenosi nas w czasie.
rozwiń zwiń