Zerwijmy łańcuchy! Kampania, która pomaga zrozumieć ludzi i psy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:35
- Pies ma podobne emocje, jak człowiek. Powinniśmy zaspokajać ich podstawowe potrzeby: pełną miskę, miłość, dostateczna ilość "głasków". Ludzie wciąż tego nie rozumieją, dlatego tak ważna jest edukacja - mówi Paulina Król, organizatorka akcji.
Audio
  • O kampanii "Zerwijmy łańcuchy", ale i losie zwierząt więzionych w ten sposób na przydomowych podwórkach - opowiada Paulina Król (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Ragne Kabanova

magdalena buszko 1200.jpg
"Cierpienie i frustracja". Co czują psy na łańcuchach

Kampania "Zerwijmy łańcuchy" to akcja edukacyjna dotycząca okrucieństwa, jakie niesie za sobą przypinanie psów łańcuchami. Jak tłumaczyła ekspertka w Czwórce, zwierzęta odczuwają ból, łańcuchy ograniczają ich swobodne funkcjonowanie. Trzymanie psa w takich warunkach jest niehumanitarne i niebezpieczne dla ludzi, sprawia, że pies będący na uwięzi cierpi, przez to staje się agresywny i stwarza zagrożenie. - Mimo rosnącej świadomości społecznej w tej kwestii, w wielu polskich gospodarstwach nadal można spotkać psy, uwięzione na łańcuchach. Z każdym rokiem jest lepiej i drobne zmiany, przede wszystkim w ustawie o ochronie zwierząt, nastąpiły. Jednak to głównie kwestia świadomości ludzi, nie tylko prawodawstwa. Czy jest ustawa, czy nie - mentalność właścicieli zwierząt jest najtrudniej zmienić - mówi Paulina Król.

ZOBACZ TAKŻE Październik miesiącem dobroci dla zwierząt >>>

Wyobraźmy to sobie - być przywiązanym do budy łańcuchem, nie ważne jakiej długości. Być zmuszonym do chodzenia w jedną albo drugą stronę, albo leżenia. Kacper Kowalczyk

- Wiejskie psy często nie są traktowane podmiotowo, jako przyjaciele i członkowie rodziny, ale przedmiotowo. Szczekają z frustracji, nudy, często z bólu. Na razie w wielu miejscach psy nie mają nawet bud, niczego, co chroniłoby je przed deszczem, zimnem czy słońcem. Nie oczekujmy, że taki pies po spuszczeniu z łańcucha będzie naszym partnerem czy obrońcą - mówiła rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Dlatego "zrywać łańcuchy" także trzeba odpowiedzialnie. To długi proces, ale ważny. 

Co dotychczas zmieniło się w tej sprawie? Dlaczego, zdaniem ekspertki, nie można od razu "wszystkich psów spuścić z łańcuchów"? Co jeszcze powinno się zmienić w prawodawstwie, by zmotywować właścicieli psów do lepszej opieki nad nimi i jakie działania odbywają się w ramach kampanii "Zerwijmy łańcuchy"? Jak każdy z nas może pomóc w mediach społecznościowych? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której w Radiowej Poradni dla Zwierząt m.in. o metabolicznej chorobie kości u gadów. W programie mówiliśmy także o pełnym przygód życiu czeczotki. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: Paulina Król (Psy.pl, pomysłodawczyni kampanii "Zerwijmy łańcuchy")

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 14.18

kd/pj

Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies rasowy - czyli jaki. Będą nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 18:00
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt. Najważniejszym punktem, budzącym kontrowersje, jest nowa definicja określenia "rasowy". 
rozwiń zwiń