Pies rasowy - czyli jaki. Będą nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 18:00
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt. Najważniejszym punktem, budzącym kontrowersje, jest nowa definicja określenia "rasowy". 
Audio
  • Nowe przepisy dotyczące rasowości - są potrzebne? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Ustawa wprowadza zapis, że np. pies rasowy to ten, który jest wpisany do księgi rodowodowej Związku Kynologicznego w Polsce. Jak zauważają przeciwnicy takich zmian, daje to monopol jednej organizacji i eliminuje konkurencyjność. Z drugiej strony zapis ten ma udrożnić drogę do walki z pseudohodowlami. - Gdy ustawodawca wprowadził poprzedni zapis, że sprzedawać można wyłącznie szczenięta pochodzące z hodowli zarejestrowanych w ogólnopolskich stowarzyszeniach hodowców psów rasowych, takich stowarzyszeń natychmiast powstało stokilkadziesiąt. Tymczasem udokumentowanie rasowości psa wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać - mówił Adam Stasiak. Zaś jak przekonywał Łukasz Balcer, problemem jest transparentność działalności tych organizacji. - Poza tym wpisywanie jednej organizacji do ustawy o ochronie zwierząt łamie podstawowe prawa dotyczące równości zrzeszania się, dlatego warto zaostrzać normy odnośnie dbania o czystość rasy, a nie wpisywać konkretne podmioty - mówił rozmówca Kacpra Kowalczyka.

Czym jest Polska Księga Rodowodowa, którą prowadzi ZKwP? Jakie jeszcze zmiany zawierać będzie nowa forma przepisów? Czy po zmianach przepisów zwierzęta, które dotychczas definiowano jako rasowe, przestaną takie być w świetle prawa? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki. W Radiowej Poradni dla Zwierząt mówiliśmy zaś o pasożytach. Czy możemy się nimi zarazić od zwierząt i które z nich są groźne dla ludzi? Jak przygotować psa przed wyjazdem w tropiki? O tym mówił dr Dawid Jańczak. 

Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 4.03.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Łukasz Balcer (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami), Adam Stasiak (Zarząd Głównego Związku Kynologicznego w Polsce)

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 14.08 

kd

Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożywienie, lokum - jak właściwie opiekować się królikiem?  

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:03
- Króliki żyją od trzech do sześciu lat, a jeśli właściwie je karmimy i się nimi opiekujemy - będą z nami nawet osiem lat - tłumaczy hodowca Jan Struś. 
rozwiń zwiń