Podróż tropem zwierząt. Jak szukać ciekawych gatunków?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:41
Wakacje sprzyjają podróżom. Jedni jeżdżą do obleganych kurortów, inni wolą wypoczywać pośród łąk, pól i lasów, często w towarzystkie dzikich zwierząt. Jak odnaleźć i obserować interesujące nas gatunki?
Audio
  • Od czego zacząć przygodę z ornitologią? (Dajesz radę/Czwórka)
Ornitologia należy do najstarszych gałęzi zoologii i już w starożytności Arystoteles i Pliniusz opisywali ptaki. Dlatego warto się nią zainteresować (zdj. ilustracyjne)
Ornitologia należy do najstarszych gałęzi zoologii i już w starożytności Arystoteles i Pliniusz opisywali ptaki. Dlatego warto się nią zainteresować (zdj. ilustracyjne)Foto: frankie's/Shutterstock.com

- Są takie miejsca, które można nazwać "samograjami" jeśli chodzi o turystykę skupioną na obserwowaniu świata zwierząt - mówiła Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Bez względu na to, o jakiej porze roku tam pojadę to wiem, że znajdę tam coś ciekawego. 

Jak przekonywała - jeśli nie znamy siedlisk ptaków i nie wiemy od czego zacząć naszą przygodę z ornitologią, wtedy najlepiej szukać... zbiorników wody. - Tam, gdzie płynie rzeka, znajduje się jezioro, albo chociaż stawy rybne, tam wiadomo, że będą też i ptaki - zdradzała. 

Jak się do tego odpowiednio przygotować do takiej wyprawy? Czy potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu? Jak obserwować dzikie zwierzęta, by  nie zakłócać ich rytmu życia i o jakiej porze dnia najlepiej zacząć taką obserwację? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Monika Klimowicz (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Czytaj także

Justyna Koziak o tym, w jaki sposób zwierzęta okazują sobie czułość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:16
Skąd biorą się na świecie małe zwierzęta? Czym pisklęta, małe płazy i inne ssaki różnią się od ludzkich dzieci? Książka "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjaśnia wiele pytań nurtujących dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego dzielimy zwierzęta na te do kochania, i te do zjadania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 17:22
Psy, koty – mieszkają w naszych domach i nierzadko traktowane są jak pełnoprawni domownicy. Świnie, kozy, krowy, choć nie odmawiamy im inteligencji, albo zachwycamy się ich pięknymi oczami, nie są nam już tak bliskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy żubr dalej wymaga ochrony?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 10:18
Populacja żubrów w naszym kraju wciąż się powiększa. W polskich lasach żyje już ponad 1600 osobników. - Naszym zadaniem wciąż jest zwiększanie populacji tych zwierząt, ale także zwiększanie zasięgu ich przebywania i dbanie o to, by były zdrowe - mówiła prof. Wanda Olech-Piasecka ze stołecznej SGGW. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy i koty podczas upałów. Jak ochronić je przed udarem?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:37
Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Zwierzaki podczas upałów nie mają lekko. Jeśli dojdzie do przegrzania nastąpić może nawet udar cieplny, to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zyciu - mówi lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
rozwiń zwiń