Dorota Sumińska: zwierzęta są genialne, tylko my nie umiemy tego docenić

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 19:50
Wielu odnosi się do zwierząt, jak do istot, które nie odczuwają, są bezrozumne, nieświadome. - Zwierzęta czują i rozumieją. Są dużo bardziej inteligentne niż nam się wydaje - mówi dr Dorota Sumińska, lekarz weterynarii.
Audio
  • Dr Dorota Sumińska inteligencji zwierząt i książce "Ukryty Geniusz Zwierząt" Kathariny Jacob (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: nullplus/Shutterstock.com

Geniusz zwierząt jest przez nas bardzo niedoceniany. Zniszczyliśmy je, zanim je zrozumieliśmy. Musimy się jeszcze bardzo dużo nauczyć, by je rozumieć. dr Dorota Sumińska

Kruki umieją liczyć, opracowują strategie przechwytywania pokarmu od większych od siebie orłów. Delfiny wypracowały sobie całkiem skomplikowany język, na miarę naszego ludzkiego, a psy, czy koty doskonale wyrażają emocje - trzeba tylko wiedzieć jak to odczytać. - Zwierzęta są bardzo inteligentne i świetnie radzą sobie w życiu, choć ludzie skutecznie im to utrudniają zniewalając je - mówiła ekspertka Czwórki. - Przykładem może być stado szczęśliwych krów, które swego czasu uciekły. Nie tylko sobie poradziły, ale rozmnożyły się i wyglądały zdrowiej, niż gdy były pod jurysdykcją człowieka – tłumaczyła rozmówczyni Kacpra Kowalczyka.  

Zwierzęta porozumiewają się na poziomie energetycznym w bardzo dużym stopniu. My się tego oduczyliśmy, więc nasze obserwacje są zawsze powierzchowne dr Dorota Sumińska

W programie ekspertka odniosła się także do książki "Ukryty geniusz zwierząt" Kathariny Jacob, wydanej pod patronatem Czwórki. - Ten geniusz nie tylko nie jest ukryty, jest absolutną normą - mówiła dr Dorota Sumińska. O kotach, które lubią niesłodkie słodyczy, czy krukach, które mają poczucie humoru - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>

W programie także o morświnach, których w Bałtyku żyje tylko 500. To zwierzęta zagrożone wyginięciem. W Radiowej Poradni dla Zwierząt mówiliśmy o… lodówkach, czyli sposobach na hibernację żółwi. Zajrzeliśmy także do hodowli gołębi, a Paweł Mielcarek wyjaśniał, czym różnią się loty gołębi dorosłych od lotów gołębi młodych. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 20.05.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Dorota Sumińska (lekarz weterynarii, publicystka)

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/ac

Czytaj także

Plastik - cichy zabójca naszego świata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 16:30
- Polacy zużywają średnio 490 torebek foliowych rocznie. Dla porównania Duńczycy tylko 4 - liczy Sebastian Kobus z WWF Polska. - Po bałtyckich sztormach okazało się, że morze wyrzuciło ogromne ilości plastikowych opakowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożywienie, lokum - jak właściwie opiekować się królikiem?  

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:03
- Króliki żyją od trzech do sześciu lat, a jeśli właściwie je karmimy i się nimi opiekujemy - będą z nami nawet osiem lat - tłumaczy hodowca Jan Struś. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ludziach, którzy bezinteresownie pomagają zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:55
Czasem wystarczy prosty gest: wystawienie miski z wodą latem, gdy jest upał, albo uchylenie okna zimą, gdy na dworze panuje mróz. W ten sposób możemy uratować kilka, albo kilkanaście zwierzęcych istnień.
rozwiń zwiń