X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sekretne życie jeży. Jak im pomóc po zimowym śnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:00
Początek wiosny jest jednym z krytycznych momentów w życiu tych zwierząt, bowiem teraz właśnie budzą się ze swojego zimowego letargu. - Jeże są zwierzętami nocnymi, jeśli widzimy jeża w dzień, powinno nas to zaniepokoić - mówił Oktawian Szwed z Ośrodka Jeżurkowo.
Audio
  • Jak pomagać jeżom po zimowym letargu? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Thanisnan Sukprasert

- Poza tym, że często są ranne, bo żyją w miastach, gdzie czeka na nie mnóstwo niebezpieczeństw, np. psy, jeże często się przeziębiają, mają infekcje dróg oddechowych - mówił Oktawian Szwed. I radził, by, jeśli znajdziemy rannego jeża, po prostu zgłosić się do najbliższego ośrodka rehabilitacji, zamiast na własną rękę go dokarmiać. - Podstawowy problem z jeżami polega na tym, że są dość trudne w diagnozowaniu, a gdy bierzemy je na ręce, zawijają się w kulkę. Dlatego chorobę widać po nich dopiero, gdy są w naprawdę ciężkim stanie. Nie dawajmy im jabłek, to bardzo powszechne, nie należy też podawać im mleka krowiego, bo jeże nie tolerują laktozy. Zamiast mleka wystarczy woda - mówiła Oktawian Szwed z Fundacji Jeżurkowo. 

W programie rozmawialiśmy także o książce "25 gramów szczęścia" włoskiej dziennikarki Antonelli Tomaselli, wywiad-rzekę z lekarzem weterynarii Massimo Vacchettą, prowadzącym ośrodek rehabilitacji dla jeży we Włoszech. Jak działają polskie fundacje, chroniące jeże? Jak doszło do stworzenia Jeżurkowa i dlaczego wybrano właśnie ten gatunek zwierząt? Jak skutecznie odchudzić jeża i jak długo to trwa? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Do życia po zimowym letargu budzą się także ropuchy, żaby, salamandry czy traszki. Zwierzęta te mogą przekraczać drogi w miejscach, w których kierowcy najmniej się tego spodziewają. O możliwych konsekwencjach, ale także o tym, co zrobić, gdy widzimy wypalanie traw, mówiliśmy w Czwórce. Rozmawialiśmy także z Olą Cukier ze schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu, która mówiła o procedurze adopcyjnej zwierząt. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt mówiliśmy zaś o zazdrości – czy istnieje w świecie zwierząt? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji "Dajesz radę", 18.03.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Oktawian Szwed (Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Jeżurkowo w Skierdach)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomagać rannym zwierzętom? Te ośrodki działają bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:50
Każdego roku ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt mają mnóstwo pracy. Niosą pomoc osobnikom chorym, rannym m.in. w wypadkach komunikacyjnych, czy osieroconym. W całej Polsce funkcjonuje tylko 88 takich placówek i wymagają one potężnych nakładów finansowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saola wietnamska. Czy uda się uratować te zwierzęta przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:49
Saola wietnamska to ssak kopytny, który żyje w południowo-wschodniej Azji. Na terenie Wietnamu jednak ten gatunek niemal całkowicie już wyginął. - Ostatnie autentycznie zdjęcie saoli pochodzi z 2015 roku - tłumaczył prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.
rozwiń zwiń