Sekretne życie jeży. Jak im pomóc po zimowym śnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:00
Początek wiosny jest jednym z krytycznych momentów w życiu tych zwierząt, bowiem teraz właśnie budzą się ze swojego zimowego letargu. - Jeże są zwierzętami nocnymi, jeśli widzimy jeża w dzień, powinno nas to zaniepokoić - mówił Oktawian Szwed z Ośrodka Jeżurkowo.
Audio
  • Jak pomagać jeżom po zimowym letargu? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Thanisnan Sukprasert

- Poza tym, że często są ranne, bo żyją w miastach, gdzie czeka na nie mnóstwo niebezpieczeństw, np. psy, jeże często się przeziębiają, mają infekcje dróg oddechowych - mówił Oktawian Szwed. I radził, by, jeśli znajdziemy rannego jeża, po prostu zgłosić się do najbliższego ośrodka rehabilitacji, zamiast na własną rękę go dokarmiać. - Podstawowy problem z jeżami polega na tym, że są dość trudne w diagnozowaniu, a gdy bierzemy je na ręce, zawijają się w kulkę. Dlatego chorobę widać po nich dopiero, gdy są w naprawdę ciężkim stanie. Nie dawajmy im jabłek, to bardzo powszechne, nie należy też podawać im mleka krowiego, bo jeże nie tolerują laktozy. Zamiast mleka wystarczy woda - mówiła Oktawian Szwed z Fundacji Jeżurkowo. 

W programie rozmawialiśmy także o książce "25 gramów szczęścia" włoskiej dziennikarki Antonelli Tomaselli, wywiad-rzekę z lekarzem weterynarii Massimo Vacchettą, prowadzącym ośrodek rehabilitacji dla jeży we Włoszech. Jak działają polskie fundacje, chroniące jeże? Jak doszło do stworzenia Jeżurkowa i dlaczego wybrano właśnie ten gatunek zwierząt? Jak skutecznie odchudzić jeża i jak długo to trwa? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Do życia po zimowym letargu budzą się także ropuchy, żaby, salamandry czy traszki. Zwierzęta te mogą przekraczać drogi w miejscach, w których kierowcy najmniej się tego spodziewają. O możliwych konsekwencjach, ale także o tym, co zrobić, gdy widzimy wypalanie traw, mówiliśmy w Czwórce. Rozmawialiśmy także z Olą Cukier ze schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu, która mówiła o procedurze adopcyjnej zwierząt. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt mówiliśmy zaś o zazdrości – czy istnieje w świecie zwierząt? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji "Dajesz radę", 18.03.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Oktawian Szwed (Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Jeżurkowo w Skierdach)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomagać rannym zwierzętom? Te ośrodki działają bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:50
Każdego roku ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt mają mnóstwo pracy. Niosą pomoc osobnikom chorym, rannym m.in. w wypadkach komunikacyjnych, czy osieroconym. W całej Polsce funkcjonuje tylko 88 takich placówek i wymagają one potężnych nakładów finansowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saola wietnamska. Czy uda się uratować te zwierzęta przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:49
Saola wietnamska to ssak kopytny, który żyje w południowo-wschodniej Azji. Na terenie Wietnamu jednak ten gatunek niemal całkowicie już wyginął. - Ostatnie autentycznie zdjęcie saoli pochodzi z 2015 roku - tłumaczył prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.
rozwiń zwiń