Mieszkaniowy problem ptaków. Jak możemy im pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 09:30
Choć od wielu lat trwa kampania uświadamiająca społeczeństwo o ptasim sąsiedztwie, ptaki mieszkające w budynkach mają problem. - W ramach ocieplania, czy remontów budynków muruje się ich gniazda - mówi Renata Markowska z fundacji "Noga w Łapę - Ptasi Patrol". 
Audio
  • Ptaki w mieście. Jak zabezpieczyć ich gniazda? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PauliusPeleckis

ptak miasto jerzyk 1200.jpg
Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Skrzydlaci mieszkańcy naszych bloków czy domów zamieszkują najdogodniejsze dla siebie nisze, takie jak wyrwy, szczeliny, przestrzeń w stropodachach czy otwory wentylacyjne. Niestety każdego roku wiele ich gniazd zostaje zamurowanych. Mimo sprzyjającego ptakom prawa, zarządcy budynków nadal realizują inwestycje bez uwzględnienia ich obecności w obiektach i nie zważając na prawnie ustanowiony okres lęgowy, który w przypadku wielu gatunków przypada od początku marca do połowy października. - To data dość umowna, bo okres lęgowy zaczyna się nierzadko wcześniej, już w styczniu - jak u wróbli czy lutym - u sów - mówiła Renata Markowska. Jak podkreślała, przyczyną może być ocieplenie klimatu. - To bardzo niebezpieczne, temperatura wzrasta wcześniej, więc w przyrodzie wszystko się "przesuwa" i okres lęgowy też często zaczyna się wcześniej - tłumaczyła ekspertka. 

ZOBACZ TAKŻE Ranne zwierzę na drodze - jak reagować? >>>


sokół wedrowny shutter 1200.jpg
Sokół wędrowny. Wielki powrót do miast i lasów

Temat wraca co roku ze zdwojoną siłą. Mimo innowacji wprowadzanych w budownictwie (np. termomodernizacji) w budynkach nadal gniazduje wiele gatunków ptaków, czy nietoperze - często są to gatunki objęte ścisłą ochroną. Jak mówiła Renata Markowska problem mają nie tylko popularne gołębie, bo w Polsce swoje siedliska w miejskich zabudowaniach zakłada nawet do dwudziestu różnych odmian. - To m.in. wróble, jerzyki, sikory, kopciuszki, jaskółki czy mazurki. Część z nich to ptaki wędrujące, które po zimowym powrocie do Polski często nie mogą dostać się do swoich gniazd, które zostają zakratowane lub zabetonowane - tłumaczyła. 

ZOBACZ TAKŻE Wracają z emigracji, a ich domy są zamurowane. Jak pomóc jerzykom? >>>

Ekspertka mówiła w Czwórce o tym, jak zabezpieczyć ptasie gniazda, a także, kto i na jakiej podstawie może wydać zgodę na zniszczenie ptasich siedlisk. Tłumaczyła też, czym jest tzw. kompensacja przyrodnicza.

W programie również lekarz weterynarii Daria Płukarz tłumaczyła, kiedy i dlaczego należy sczepić koty. Opowiadaliśmy też o wyjątkowym ptaku - batalionie, czyli posiadaczu przepięknych kryz i sprawdziliśmy, jak uchronić się przed atakiem kleszczy, których, jak prognozował gospodarz audycji, ze względu na wyjątkową ciepłą zimę, w tym roku może być wiele. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Renata Markowska (fundacja "Noga w Łapę - Ptasi Patrol")

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Czytaj także

Światowy Dzień Kota. Święto chodzących własnymi drogami

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:50
Obchodzone 17 lutego święto ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los. Z tej okazji postanowiliśmy opowiedzieć Wam o najciekawszych rasach tych sympatycznych wąsaczy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie w ciągłym biegu? W psim zaprzęgu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 18:00
Justyna Gettel prowadzi Shelter Sled Dog Racing Team, w którym biegają psy po przejściach. Startuje z nimi w zawodach i udowadnia, że rasowy rodowód nie ma większego znaczenia w wyścigu do mety.
rozwiń zwiń