Światowy Dzień Kota. Święto chodzących własnymi drogami

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:50
Obchodzone 17 lutego święto ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los. Z tej okazji postanowiliśmy opowiedzieć Wam o najciekawszych rasach tych sympatycznych wąsaczy. 
Audio
  • Wielbione i tajemnicze. Czego jeszcze nie wiemy o kotach? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: CaptainMeo/Pixabay.com

Te zwierzęta towarzyszą nam już od niemal 10000 lat, a wszystko zaczęło się od kota nubijskiego, natomiast w Europie od jego mieszanki z dzikim żbikiem. Uwielbiali je poeci i pisarze (fanem kotów był choćby Ernest Hemingway), kiedyś czczone dziś są towarzyszami naszego życia. Początkowo koty, podobnie jak inne zwierzęta, zostały udomowione po to, żeby zwalczać dokuczliwe dla ludzi gryzonie. Z czasem ich obecność obok nas poszła w zupełnie innym kierunku. Teraz, to przede wszystkim żyjące razem z nami domowe pupile o bardzo ciekawym, nie do końca poznanym obliczu. 

Na przestrzeni lat powstało wiele ras kotów. Najbardziej znanym jest kot europejski, którego możemy spotkać właściwie wszędzie. To też największa grupa, która żyje w dzikich stadach. Podobnie jak ich przodkowie polują i zachowują hierarchię w stadach. Obok nich żyją długowłose i bardzo sympatyczne ragdolle, komunikatywne i przywiązujące się do ludzi niebieskie koty rosyjskie o których w audycji opowiedziały Julia i Karolina - hodowczynie tych ras. Nie zapomnieliśmy też o rysiach i żbikach, bo święto kota, to również ich święto.

Jak wygląda ich leśne życie? Który kot domowy będzie "wierny jak pies"? Na jakie choroby najczęściej cierpią koty? 17 lutego swoją szczególną uwagę zwrócimy na te zwierzęta i podpowiemy, jak je bliżej poznać. Więcej na ich temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Daria Płukarz (lekarz weterynarii z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych), Julia Dziemianko, Karolina z hodowli Leśne Zacisze (hodowczynie)

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Psy potrafią liczyć - to dowód na ewolucję ich mózgów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:55
Psy potrafią liczyć - to przełomowe odkrycie naukowców z Emory University w Atlancie. "Psie" liczenie bardzo jednak różni się od ludzkiego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie kawki. "Ten ptak nie zna mezaliansu"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:21
- Małżeństwa kawek są nierozłączne, ale jeśli jeden z osobników awansuje w hierarchii społecznej, nie pociąga za sobą swojego partnera, tylko łączy się z osobnikiem z wyższej kasty. Te ptaki nie dopuszczają mezaliansów - mówi Adam Zbyryt z koalicji Niech Żyją!.
rozwiń zwiń