Biebrza płonie. Znika unikatowy ekosystem leśnych zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 21:15
Jeszcze niedawno cały świat obserwował z przerażeniem płonącą Australię. Nie minęły trzy miesiące i tym razem susza oraz pożary zagościły w Polsce, w jednym z najcenniejszych przyrodniczo skrawków Europy - Dolinie Biebrzy i Narwi. Sytuacja jest dramatyczna, a władze parku proszą o pomoc. 
Audio
  • Dlaczego Biebrza stanęła w płomieniach? (Dajesz radę/Czwórka)
Kończy się akcja w Biebrzańskim Parku Narodowym
Kończy się akcja w Biebrzańskim Parku NarodowymFoto: PAP/Artur Reszko

To największy polski park krajobrazowy. Unikatowy przyrodniczo nie tylko na miarę kraju, ale całej Europy. To obszar objęty ogólnoświatową konwencją ramsarską dotyczącą ochrony obszarów mokradłowych. O szczególnym znaczeniu dla ptaków w skali globalnej.

Tereny zalewowe zupełnie pozbawione wody

Pożary strawiły w tej chwili ponad 60 ha cennych przyrodniczo łąk położonych w dolinie Biebrzy. - Bagienne z natury dziś z powodu suszy zupełnie pozbawione wody - mówiła Małgorzata Górska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - O tej porze roku dolina Biebrzy powinna być zalana wodą, która występowała z koryta Biebrzy i rozlewała się po dnie doliny. W tym roku na terenach zalewowych rozlewiska w ogóle się nie pojawiły. Susza umożliwiła pożarom przedostanie się na tereny leśne - wyjaśniała.

Pożar Biebrzy ma szerszy kontekst

Jak mówiła Małgorzata Górska, powinniśmy zastanowić się, jak doszło do warunków błyskawicznego rozprzestrzenienia sie pożaru w dolinie Biebrzy. - Są to skutki postępujących zmian klimatycznych. Bezśnieżne lata i susze, które właśnie dziesiątkują Polskę to sygnał, że nie jest to problem odległej Australii czy topniejących lodowców - dodawała, wyjaśniając, że nie tylko susza jest powodem wysuszonej ziemi. - Bagna i podmokłe łąki od dekad są meliorowane. To melioracje jednostronne, czyli odwadniające. Spuszczają wodę z bagien do Biebrzy, Narwi, Wisły, by na koniec trafiła do Bałtyku. Sami doprowadziliśmy do tego, że woda z lądu od nas ucieka - komentowała. 

Co możemy zrobić? Ekspert radziła szybką i radykalną zmianę podejścia do melioracji. - To jedyny sposób, by zatrzymać wodę wewnątrz lądu. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Małgorzata Górska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Strażacy kończą akcję gaśniczą

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 12:03
Patrole strażaków będą dalej dozorować pożarzysko w Biebrzańskim Parku Narodowym. - Kończy się akcja gaśnicza, biorące w niej udział służby będą w niedzielę wycofywane - poinformował rzecznik PSP w Białymstoku Tomasz Gierasimiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. 10 tys. zł za wskazanie podpalacza

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 17:11
Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych za wskazanie podpalacza - wyznaczył ją dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk. Jak mówi, w tym roku było już kilkanaście podpaleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mogło dojść do podpalenia". Minister środowiska o pożarze Biebrzańskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 10:35
-  Wypalanie traw to skrajna głupota i działanie nielegalne. Pojawiła się też informacja, że do wypalania doszło w kilku miejscach. Być może było to celowe działanie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś, minister środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ruszyło śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:53
- Okoliczności pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu ludzi oraz mieniu, ale też spowodowanie zniszczeń w przyrodzie w wielkich rozmiarach, w tym na terenie prawnie chronionym - taki jest kierunek śledztwa dotyczącego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pożar objął blisko 5,3 tys. ha, akcja gaśnicza trwała tydzień.
rozwiń zwiń