Nauczyciel online. Jak zmieniło się nauczanie w czasie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:57
Szkolne lekcje od kilku tygodni odbywają się w wersji online. Nauczyciele na własną rękę muszą dbać o to, by móc je przeprowadzić w atrakcyjnej dla uczniów formie. Jak to robią i czy im się to udaje?
Audio
  • Praca nauczyciela online - rozmowa z Ewą Marmaj (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/stockfour

joga sport kobieta miasto 1200.jpg
Stres wywołany izolacją? Spróbuj medytacji i ćwicz oddychanie

- Nie wyobrażałam sobie, że kiedykolwiek będę uczyła online. Dziś wiem, że to ogromne wyzwanie - opowiadała Ewa Marmaj, która uczy języka polskiego osiem klas - z maturzystami dziewięć - w Liceum Ogólnokształcącym im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie. Wspominała, jak wyglądały jej pierwsze zajęcia online i przygotowania do nich. - Te pierwsze trwały ponad pięć godzin, uczestniczyłam w specjalnym kursie internetowym dotyczącym obsługi platformy, na której mamy pracować - mówiła Ewa Marmaj. I jak tłumaczyła, na co dzień też przygotowanie zajęć wygląda inaczej, niż gdy odbywały się w sposób tradycyjny, a obowiązków jest bardzo dużo. - Mamy inne karty pracy, w inny sposó przygotowuje się teksty, reprodukcje obrazów, czy prezentacje multimedialne - to wszystko trzeba robić od podstaw. Wszystko po to, by lekcje były dla uczniów interesujące, by nie sprowadzały się wyłącznie do mówiącego z komputera nauczyciela - tłumaczyła rozmówczyni Czwórki. 

ZOBACZ TAKŻE Matura z WOS-u. Jak czytać teksty i tabele ze zrozumieniem? >>>

Dziś, jak przyznaje, największą satysfakcję ma z tego, że nie tylko udostępnia materiały i omawia zagadnienia, ale udało jej się też zabrać kilkukrotnie uczniów na przykład do muzeum, oczywiście wirtualnie. To ważne zwłaszcza, że zajęcia z języka polskiego są wyjątkowe. - Jednak podczas lekcji języka polskiego najwazniejsze jest to, by nauczyć młodzież kompetencji językowych: jak mówić, pisać samodzielnie. To nie jest wkuwanie informacji na pamięć - tłumaczyła.

ZOBACZ TAKŻE Jak poznawać świat zwierząt nie wychodząc z domu? >>>

Opowiadała też o kulisach pracy nauczyciela online i formie, w jakiej najczęściej prowadzone są zajęcia, a także testy. - Na platformach, na których pracujemy, zdarzają się oczywiście zakłócenia. Staramy się jednak robić to tak, by nawzajem móc się widzieć i komunikować bez przeszkód - mówiła rozmówczyni Czwórki. - 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Ewa Marmaj

Data emisji: 30.04.2020

Godz. emisji: 14.09

kd

Czytaj także

Kierunki ścisłe. Studencka wymiana Warszawy z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 15:48
W ostatnim rankingu uczelni wyższych CWUR Politechnika Warszawska jako najlepsza uczelnia techniczna w Polsce zajęła... 645 miejsce. Studenci kierunków ścisłych chętnie rozglądają się więc za możliwością wyjazdu na staż, wymianę międzynarodową czy zagraniczny kurs. Czy na kierunek studenckich podróży warto wybrać Brukselę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Busola Young! Skorzystaj z kompasu kariery

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:00
Projekt Busola Young! to wolontariacka propozycja wsparcia doradczego dla uczennic szkół średnich, przed którymi podjęcie decyzji o wyborze studiów i dalszej ścieżki rozwoju zawodowego.
rozwiń zwiń