Ratownicy GOPR. Połączeni pasją gór

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:00
Najważniejsza jest dobra znajomość topografii gór, umiejętność jazdy na nartach i sprawność fizyczna. Jeśli posiadamy te kwalifikacje możemy próbować swoich sił w GOPR. - Należy tylko pamiętać, że ta decyzja rzutuje potem na całe życie - podkreśla Naczelnik GOPR Jerzy Siodłak.
Interwencja GOPR
Interwencja GOPRFoto: praszkiewicz/ Shutrterstock

W górach czujesz się jak w domu

Ochotnik musi się przede wszystkim pasjonować górami i znać dobrze swój teren działania. Kandydaci GOPR muszą być zdecydowani, odważni, powinni umieć pracować w grupie. - Poszukujemy ludzi z gór. Takich, którzy tam mieszkają, albo po prostu góry dobrze znają, spędzają w nich wolny czas, najlepiej od dziecka - mówi gość Czwórki. - Ratownictwo górskie to wypadkowa nabytych w górach umiejętności. Wśród nas są instruktorzy narciarscy, górscy przewodnicy oraz członkowie klubów wysokogórskich.  


Posłuchaj
09:55 [CZWORKA]Dajesz rade 30 lipiec 2020 gopr.mp3 Kto może zostać ratownikiem GOPR? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Chcesz służyć innym

Do zadań ratowników należą między innymi: udział w zorganizowanych akcjach ratowniczych, udzielanie pomocy medycznej, organizowanie transportu lub miejsca opieki dla poszkodowanych, prowadzenie szkoleń z zakresu właściwego zachowania się górach. Co więcej - ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego turystów ratują o każdej porze roku i bywa, że narażają własne życie, gdy ktoś potrzebuje pomocy. - Działamy w sytuacjach, w których oczekuje się od nas empatii, współczucia, a nie tylko technicznych umiejętności. Ratownik musi być otwarty na drugiego człowieka. I powinien umieć go pocieszyć - dodaje Jerzy Siodłak

Posłuchaj:

Masz kondycję i orientujesz się w terenie

Osoby zainteresowane pracą w strukturach GOPR muszą mieć ukończone 18 lat oraz legitymować się co najmniej średnim wykształceniem. Oprócz wymaganych dokumentów kandydat musi jeszcze zdać egzamin, który składa się z części praktycznej (jazda na nartach oraz test sprawnościowy) oraz teoretycznej (pytania dotyczą historii ratownictwa górskiego oraz znajomości topografii).

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Jerzy Siodłak (Naczelnik GOPR)

Data emisji: 30.07.2020

Godz. emisji: 14.09

kul


Czytaj także

Jakie będą skutki ekonomiczne pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:49
Nie wszystkie gałęzie gospodarki od razu wrócą do stanu sprzed kryzysu. Zmiany mogą czekać branżę hotelarską, gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną i wiele innych. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała gospodarcza rzeczywistość po pandemii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef kuchni. Pracuje na zapleczu, a jest na pierwszym planie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 09:30
To najważniejszy pracownik na zapleczu każdej restauracji. Jakie trzeba spełnić warunki, żeby nim zostać? O tym w najbliższym wydaniu audycji.
rozwiń zwiń