Polskie Radio
Section05
opieka nad zwierzętami

Wolontariackie spacery z psami ze schroniska: ważny gest serca dla czworonogów

Schroniska dla psów to miejsca, gdzie bezdomne czworonogi znajdują schronienie i dach nad głową. Jednak siłą rzeczy nie jest to miejsce idealne: zamkniętym zwierzakom brakuje ruchu i kontaktu z człowiekiem. Akcja wyprowadzania psów na spacer przez wolontariuszy przynajmniej częściowo likwiduje ten problem.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo pies opieka nad zwierzętami wolontariat schronisko dla zwierząt pomoc Radosław Nałęcz Trójka

Afrykańskie upały w Polsce 2023. Jak dbać o psa i kota w gorące dni?

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej, pierwszy tydzień lipca był najgorętszy w dziejach pomiarów na świecie. Według meteorologów, całe lato może być upalne. Tak wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi. Bardzo źle znoszą je także zwierzęta. Jak pomóc naszemu psu czy kotu podczas upałów? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe pies kot upały lato opieka nad zwierzętami

Młode ptaki poza gniazdem. Jak możemy im pomóc?

Co roku na przełomie maja i czerwca wiele młodych ptaków opuszcza gniazda i pod opieką rodziców zaczyna poznawać otaczający świat. Ludzie, kierowani dobrymi chęciami, nieraz uniemożliwiają im naukę samodzielnego życia, a tym samym odbierają szansę na szczęśliwą przyszłość. Co robić, a czego nie robić, gdy podczas spaceru natkniemy się na młode ptaki?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej ptaki zwierzęta opieka nad zwierzętami Lasy Państwowe ornitologia

Nowe zasady działania schronisk dla zwierząt. Dodatkowy rok na dostosowanie się do wymogów

W życie weszło rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Nowe wymogi określają m.in. minimalne powierzchnie kojców dla psów i pomieszczeń dla kotów, minimalne temperatury w tych pomieszczeniach i obowiązek udostępniania zwierzętom wybiegów. Według samorządowców, na zrealizowanie tych wymogów dano im zbyt mało czasu, dlatego gminy i fundacje zyskały dodatkowy rok na dostosowanie się do części wymogów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zwierzęta schronisko dla zwierząt opieka nad zwierzętami

Przywrócić Beti naturze. "Projekt Kondor" w krakowskim zoo

Beti – samica kondora wielkiego, która w zeszłym roku urodziła się w krakowskim ogrodzie zoologicznym, ma szansę trafić do Argentyny i zamieszkać w swoim naturalnym środowisku. "Projekt Kondor", bo tak nazywa się akcja, to pierwszy taki przypadek w Polsce. Reintrodukcja, bo tak nazywa się ten proces, będzie możliwa dzięki współpracy z argentyńską organizacją Bioandina, która dotychczas przywróciła naturze już 200 ptaków tego gatunku.  
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka zwierzęta ptaki Argentyna Ameryka Południowa Kraków małopolskie ZOO opieka nad zwierzętami

Dzikie zwierzęta potrzebują odpowiedzialnej pomocy

Co zrobić, kiedy podczas spaceru w lesie napotkamy ranne dzikie zwierzę, które potrzebuje pomocy? Przede wszystkim zostawiamy w spokoju i zawiadamiamy odpowiednie służby: jeżeli jesteśmy na terenie miasta, należy zawiadomić straż miejską, a jeżeli to teren wiejski – gminę. Bo dzikim zwierzętom należy pomagać, ale odpowiedzialnie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta leśne ptaki opieka nad zwierzętami pomoc Trójka Piotr Firan

Rośnie liczba porzucanych zwierząt egzotycznych. Posłuchaj reportażu

Z roku na rok rośnie liczba porzucanych zwierząt egzotycznych. Przyczynia się do tego przede wszystkim brak wiedzy (że zwierzęta rosną, że żyją dłużej niż człowiek, że mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe, że chorują) oraz powszechna dostępność takich stworzeń i ich niska cena. Porzucane są ryby, żółwie, kameleony, węże, ale także coraz częściej małpy...
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż reportaż w Jedynce zwierzęta opieka nad zwierzętami

Domy tymczasowe – szansa na nowe życie dla zwierząt

Lato i jesień to pory roku, w których na świat przychodzi najwięcej kotów i nie jest to bynajmniej dobra wiadomość, bo wiele z nich ginie. W dużej mierze odpowiedzialni są za to też właściciele wychodzących z domów pupili, którzy nie decydują się na kastrację zwierzaków. Bezdomne psy to także obraz, który wpisał się w wiejski krajobraz. Na szczęście, są osoby, które postanowiły bezinteresownie pomagać potrzebującym czworonogom.
Zobacz więcej na temat:  Trójka rozmowa Agnieszka Furtak-Bilnik STYL ŻYCIA zwierzęta opieka nad zwierzętami