Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 12:51
Lisy szczekają jak psy, potrafią chować pazury jak koty, magazynują pożywienie jak wiewiórki i mieszkają w norach po borsukach. Mają wibrysy, czyli specjalne "wąsy" nawet na łapach, a do zabawy dla swoich dzieci przynoszą do domu... krety. 
Lisy
LisyFoto: SanderMeertinsPhotography/Shutterstock.com

shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

Lisy prowadzą nocny tryb życia, spotkać je można także wczesnym rankiem. Są drapieżnikami, ale ich jadłospis jest bardzo bogaty. Główne danie stanowią małe gryzonie, ale oprócz tego lisy sięgają po płazy, gady, czy owady, a nawet owoce, które spadły z drzew. Polują na małe kozły czy warchlaki, ale spotkać je można także, gdy zakradają się do kurników. - Takie sytuacje zdarzają się, gdy lis zakłada rodzinę i jego młode potrzebują pożywienia. Wówczas lisy polują na drób - mówiły Agnieszka Pietrzak i Magdalena Kołodziejczyk-Kielich, edukatorki leśne. - Nierzadko wykorzystują ulice i autostrady jako "bary samoobsługowe". Poszukują tam zwierząt zabitych przez samochody. 

Posłuchaj
10:11 2020_10_30-06-20-02_NDT Lisy.mp3 Jak żyją lisy i co powinniśmy o nich wiedzieć? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

jeleń free 1200.jpg
Jelenie idą w konkury - dla nich zaczęła się wiosna

Samo polowanie w przypadku lisów to niemal ceremonia. Nie gonią swoich ofiar, z reguły skradają się bardzo powoli, albo czatują. - Potem potrafią odbić się na tylnych łapach na wysokość nawet do 2 metrów i bardzo precyzyjnie uderzyć pyskiem. Podczas takiego ataku ogon pełni rolę stabilizatora - opowiadały ekspertki. - Z kolei, jeśli wyczują potencjalną ofiarę głęboko pod śniegiem, także potrafią bardzo precyzyjnie ją namierzyć.

Czytaj także:


shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Lisy mieszkają w norach, nierzadko zasiedlając je po borsukach. - Z tą różnicą, że borsuki są pedantyczne, a przed norą lisów zawsze zobaczyć możemy resztki jedzenia - tłumaczyły rozmówczynie Czwórki. - Lisie nory dzielimy na stałe i czasowe, są duże, mają kilka pomieszczeń i korytarzy, z szerszą komorą, w której wychowują się młode. Przez pierwsze 1,5 miesiąca życia są one zupełnie bezbronne, a matka nie opuszcza domu licząc, że pożywienie przyniesie partner. 

Czytaj także:

Są momenty, gdy lis zachowuje się jak... wiewiórka. - Gdy jest dużo pożywienia lisy zaczynają je magazynować, ale w przeciwieństwie do wiewiórek świetnie pamiętają potem, gdzie zgromadziły zapasy - tłumaczą ekspertki. - Potrafią też porozumiewać się, szczekając niczym psy, choć na nieco wyższych tonach.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.26, 8.22

kd

Czytaj także

Problemy grubodzioba, czyli jak to jest być "między papugą a tukanem"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 12:03
Dla niego każdy twardy orzech do zgryzienia to właściwie pestka. Jego dziób jest bowiem bardzo, bardzo silny. Przez charakterystyczny wygląd grubodzioby bywają mylone z papugami albo... tukanami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jelenie idą w konkury - dziwne odgłosy to nawoływanie łań

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 12:20
Z końcem września i w październiku osoby mieszkające blisko lasu mogą słyszeć donośne ryki rozchodzące się na wiele kilometrów. Przyczyną hałasu są jelenie, które rozpoczynają swój okres godowy zwany rykowiskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wrona, nie kruk i nie gawron. Czarnowron, czyli "trzy w jednym"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 11:36
Czarnowrony to rzadkie ptaki, które spotkać można głównie w zachodniej części Polski. Nie jest wroną, nie jest też krukiem, ani gawronem, choć wszystkie te trzy gatunki przypomina.
rozwiń zwiń