Szlaki wodne, zabawa w portach i solidna dawka historii - Mazury na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 19:00
Mazury to piękny, wciąż nie do końca odkryty teren, pełen dzikiej przyrody i słońca. W Czwórce zwiedzamy je poza utartymi szlakami. - Mazury to obszar o ogromnym dziedzictwie historycznym i kulturowym - podkreślał pisarz i publicysta Wojciech Darski. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: De Visu/ Shutterstock

pociąg szybki pociąg hybryda shutter 1200 olrat.jpg
Kolej - o tym, czego pasażerowie nie widzą

Jak podkreślał Wojciech Darski z wydawnictwa Mazury od środka, choć nie jest to region, w którym łatwo jest znaleźć tani nocleg, nie jest to niemożliwe. - Sezon turystyczny na Mazurach jest krótki, dlatego tamtejsi mieszkańcy w równie krótkim czasie zarobić muszą na cały rok życia. To sprawia, że ceny są tu wysokie. O dziwo spędzanie wakacyjnej laby na jachcie to najtańszy sposób na odpoczynek - mówił gość Czwórki. I jak tłumaczył, wszyscy, którzy lubią tawerniany zgiełk i klimat znajdą dla siebie miejsce w portach, warto też czasem zatrzymywać się "na dziko", by podziwiać piękno tutejszej natury.

17:44 mazury podróże czwóka 2021_07_15-14-10-09.mp3 Które miejsca warto odwiedzić, będąc na Mazurach? (Dajesz radę/Czwórka) 

Dla tych, którzy za wodą nie przepadają, są inne noclegi, m.in. campingi, ale nie tylko. - Właściwie w każdym miasteczku mazurskim znaleźć można pole namiotowe, jednak to forma, która przechodzi do lamusa. Dziś panuje moda na caravaning - tłumaczył ekspert. - Są także ośrodki z domkami, ale należy ich zacząć szukać na długo przed wakacjami, by znaleźć ostatnie wolne miejsce.

Czytaj także:


kamper FREE 1200.jpg
Kamper - wakacyjny dom na kółkach

Turyści, którzy lubią zwiedzać, mają do dyspozycji mnóstwo atrakcji. - Zamki w wielu miejscach poprzerabiane zostały na hotele, ale są tam dwory dawnej arystokracji wschodniopruskiej. Niektóre zostały odrestaurowane. W Sztynorcie wciąż trwają prace w pałacu, dookoła którego znajduje się park z ponad trzystuletnimi dębami, stanowiącymi dziś pomniki przyrody - wyliczał gość Czwórki. - Mamy tu też szlaki z fortyfikacjami z okresu II wojny światowej. Począwszy od Giżycka, gdzie funkcjonuje Twierdza Bojen, zachowana w znakomitym stanie, można pojechać też szlakiem do Mamerek, które oferują przeróżne atrakcje, m.in. z odtworzone wnętrze łodzi podwodnej - wyliczał ekspert. 

Czytaj także:

Gość Czwórki polecał szczególnie schron na trasie Kętrzyn - Giżycko. - Obudowano go stodołą, więc po wojnie jako jedyny nie został wysadzony w powietrze. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku, po pożarze w owej stodole ukazał się światu. Dziś, choć znajduje się on na terenie prywatnym, za niewielką opłatą można go obejrzeć i zwiedzić jego wnętrze - opowiadał Wojciech Darski. Na Mazurach coś dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy historii, ale także przyrody. - W okolicach Mamerek żyje olbrzymia kolonia nietoperzy, które wylatują ze swoich "niemieckich kazamatów" i polują na licznie żyjące tam owady - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Wojciech Darski z wydawnictwa Mazury od środka, publicysta i pisarz

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Jak dbać o stopy? "Regularność, dobre obuwie i kosmetyki"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 20:21
- Nasze stopy lubią lato, bo lubią chodzenie na bosaka po różnego rodzaju podłożu, na przykład na piaszczystej plaży. O stopy warto jednak dbać cały rok, by potem wiosną nie musieć robić specjalistycznych zabiegów przed założeniem sandałków - tłumaczyła Ewa Kopaczewska, specjalista ds. podologii z Poradni Chorób Stopy.
rozwiń zwiń