Jak dbać o stopy? "Regularność, dobre obuwie i kosmetyki"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 20:21
- Nasze stopy lubią lato, bo lubią chodzenie na bosaka po różnego rodzaju podłożu, na przykład na piaszczystej plaży. O stopy warto jednak dbać cały rok, by potem wiosną nie musieć robić specjalistycznych zabiegów przed założeniem sandałków - tłumaczyła Ewa Kopaczewska, specjalista ds. podologii z Poradni Chorób Stopy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrii Orlov

kamper FREE 1200.jpg
Kamper - wakacyjny dom na kółkach

Gdy mamy zrogowaciały naskórek, zgrubienia i odciski, a do tego pękające pięty, przebarwienia na paznokciach i nieprzyjemny zapach - zwykły pedicure to zazwyczaj za mało. - Oczywiście, że niektórzy z nas są do tego predestynowani genetycznie, jednak w większości przypadków przyczyną jest po prostu nasze zaniedbanie. Jeśli ktoś regularnie chodzi do podologa i pielęgnuje stopy, wszystko powinno być ok - mówiła ekspert. 

Posłuchaj
17:40 czwórka stopy 2021_07_14-14-07-00.mp3 Jak dbać o stopy wiosną i latem? (Dajesz radę/Czwórka)

Jak podkreślała gość Czwórki, Polski mają tendencję do "zamalowywania" wszystkich niedoskonałości na paznokciach u stóp. - Nieważne, że paznokieć wrasta, zawija się, czy pęka, większość pań po prostu nakłada na niego więcej lakieru - mówiła ekspert. - Tymczasem powinno być odwrotnie: najpierw zdrowie i pielęgnacja, a potem ozdoby. Wieczorami, gdy smarujemy twarz kremem, warto pomyśleć też o stopach.

Drugim błędem naszych rodaków jest niewłaściwie dobrana długość obuwia. - W wielu przypadkach stopa po prostu chodzi po ziemi, bo but jest za krótki i podeszwa kończy się w połowie pięty - mówiła Ewa Kopaczewska. - Panie wstydzą się swoich dużych stóp, więc wolą kupić buty mniejsze, co ma skutek odwrotny do zamierzonego, a przede wszystkim bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Pięty zaczynają pękać, a palce podkurczają się w ustawieniu młoteczkowatym - wyliczała. 

Posłuchaj także:

Jeśli pięty pękają - warto zdiagnozować przyczynę tego stanu rzeczy. - Może to być nadmierna suchość skóry, niewłaściwe obuwie, ale także nadmierne ścieranie bądź wręcz ścinanie naskórka - mówiła gość Czwórki. - Jeśli skóra na stopach jest zbyt sucha - warto nawadniać cały organizm. Namaczanie stóp, popularne wśród Polek, to nie jest dobra droga, bo dodatkowo wysusza stopy. Najważniejsze jest smarowanie stóp odpowiednimi kosmetykami czy preparatami.

Jak podkreślała gość Czwórki, istnieje wiele rodzajów "krzywdy, którą możemy wyrządzić naszym stopom". - Najpopularniejsze to oczywiście otarcia, pęcherze czy odciski w części podeszwowej, ale jeśli mamy zbyt wąskie obuwie skóra pomiędzy palcami będzie cały czas tarta i tam zrobią się zrogowacenia. Na przodostopiu stworzyć się mogą modzele. W butach górskich zaś w przypadku nadmiernego ucisku zejść mogą płytki paznokciowe, warto tu zaopatrzeć się w odpowiednie skarpetki, wchłaniające pot. Latem, gdy stopa jest odkryta narażamy ją na wszelkie skaleczenia - wyliczała Ewa Kopaczewska. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ewa Kopaczewska (specjalista ds. podologii z Poradni Chorób Stopy)

Data emisji: 14.07.2021

Godz. emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Przepisy na domowe lody - od bananowych po miętowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 17:20
W lodach kupowanych w sklepach, oprócz mleka i owoców najczęściej znajdziemy też cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, substancje spulchniające i inne dodatki, dlatego, jak przekonywała Jolanta Naklicka-Kleser, ten przysmak warto samodzielnie przygotowywać w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć tatuaż? "Nie podążaj za modą"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 15:30
Krótkie rękawy i krótkie spodenki to nie tylko okazja, żeby pokazać piękne nogi i opalone ręce, ale też aby pochwalić się swoim tatuażem. - Taką decyzję powinniśmy przemyśleć, bo pozbycie się tatuażu jest dużo droższe niż jego zrobienie - przypomina Radosław Batoon Sentkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz zostać morsem? "To daje niesamowitą energię"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:00
Czapka, rękawiczki, buty neoprenowe, a przede wszystkim dobra kondycja i dużo odwagi, to właściwie wystarczy, by zostać morsem. - Woda, do której wchodzimy ma 1-2 stopnie Celsjusza - mówi Ewelina Pawlak, która robi to już trzeci sezon.
rozwiń zwiń