Czego nie wiesz o życiu bociana czarnego?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:27
Bocian czarny jest mniej znany niż jego biały kuzyn. Rzadziej je widujemy, bo nie budują gniazd przy domach, a w leśnych gęstwinach. Są zdecydowanie bardziej nieśmiałe od białych, choć ich pisklęta potrafią "przepędzać" nawet doświadczonych ornitologów. 
Bocian czarny
Bocian czarnyFoto: DaniloDjekovic/Shutterstock.com

pustułka miasto 1200.jpg
Pustułka rządzi miastem. Gdy śpiewa, inne ptaki milkną

- W okresie lęgowym bocian czarny zakłada gniazda w dużych kompleksach leśnych, w starszych drzewostanach, w sąsiedztwie terenów podmokłych. Poza sezonem lęgowym możemy go spotkać w okolicach stawów rybnych. Tamtędy bociany czarne lecą do swoich zimowisk w Afryce Południowej, żerując po drodze - tłumaczył Tomasz Chodkiewicz z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Bociany czarne są samotnikami, odlatują z Polski samotnie. - Ich gniazda także budowane są w dość dużych odległościach, nawet do kilku kilometrów - tłumaczył ekspert.

Posłuchaj
06:54 2020_07_31-07-24-13_CZWÓRKA_NDT.mp3 O życiu i przyzwyczajeniach bociana czarnego opowiada Tomasz Chodkiewicz (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

pixabay czyżyk 1200.jpg
W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków

Ich gniazda są ogromne, dlatego muszą szukać drzew, które utrzymają taki ciężar. - Są to na przykład stare dęby, te najbardziej wytrzymałe  drzewa wykorzystywane są przez kilkadziesiąt lat przez kolejne pokolenia bocianów - tłumaczył Tomasz Chodkiewicz. Pokarmem bocianów czarnych są głównie ryby. - Ale ptaki te chętnie szukają także płazów, bezkręgowców, czy gadów, takich jak zaskrońce - tłumaczył Tomasz Chodkiewicz. 

Czytaj także:

Bociany czarne są "podobne" do białych, choć są nieco mniejsze. - Ich pióra mają opalizujący fioletowo-zielony błysk. Dziób jest czerwony, podobnie jak nogi. Wokół oczu bociany te mają czerwone "okulary" - mówił ekspert. 

Bociany czarne są pod ochroną, od połowy marca nie można zbliżać się do ich gniazd, choć dziś w Polsce jest ich coraz więcej. Możemy jednak ich słuchać i łatwo rozpoznać ich głos. - Pisklęta po to, by odstraszyć drapieżnika wydają bardzo ciekawe dźwięki: potrafią syczeć czy bulgotać. Są bardzo brutalnie nastawione do potencjalnych napastników i za wszelką cenę chcą się obronić - opowiadał Tomasz  Chodkiewicz. - Ornitolodzy odczuwają to dotkliwie, gdy wchodzą do gniazd, by ja zaobrączkować. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.17

kd

Czytaj także

Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:52
Wygląda tajemniczo, a swoje ofiary traktuje bez litości. Gąsiorki, czyli niewielkie ptaszki, zamieszkujące polskie wsie, to prawdziwi "rzeźnicy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pustułka rządzi miastem. "Gdy zaczyna śpiewać, inne ptaki milkną"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:21
Dawniej pustułki żyły głównie w lasach, dziś przenoszą się do miast. Żyją w wyłomach skalnych, czyli - w realiach miejskich - budują gniazda w szczelinach budynków. - Gdy zaczynają śpiewać, inne ptaki milkną - mówi Magda Dziadosz z Warszawskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
rozwiń zwiń