Egzotyczna małpka w domu? "To krzywda dla zwierzęcia"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 15:38
- Jest moda na małe małpki. To zazwyczaj tamaryny i marmozety. Zdarzają się też trochę większe kapucynki - mówiła weterynarz Aleksandra Maluta. - Tymczasem kupując taką małpkę robimy jej ogromną krzywdę.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Personal Belongings

kotipies shutt 1200.jpg
Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?

Jak przekonywała w rozmowie z Czwórką dr Aleksandra Maluta, weterynarz, hodowanie zwierząt egzotycznych, jest ostatnio niezwykle modne, ale osoby, które je kupują z reguły nie zdają sobie sprawy i z ich potrzeb. - Małpki to bardzo wymagające zwierzęta, i nawet jeśli od pierwszych miesięcy wychowywane są przez ludzi, gdy podrastają zaczynają pokazywać swój "charakterek", na przykład atakując nas - mówiła gość Czwórki. - "Małpy robią małpie figle", więc gdy dorastają, często ich właściciele są niemiło zaskoczeni. 

Posłuchaj
11:37 czwórka małpy dajesz radę 2021_05_10.mp3 Egzotyczna małpka domu? To problem dla niej i dla opiekuna (Dajesz radę/Czwórka) 

Jedną z najpopularniejszych dziś hodowanych w polskich domach małpek jest marmozeta białoucha. - Jest niewielka i waży 450-500 gram i ma charakterystyczne białe "pędzelki" na uszach. W naturalnym środowisku to zwierzę zamieszkujące lasy Ameryki Południowej - tłumaczyła ekspert. - Kolejna, tamaryna złotoręka jest nieco większa i waży do 850 g. Jest czarna, ale ma żółto-pomarańczowe kończyny - wyliczała dr Aleksandra Maluta. - Sajmiri są jeszcze większe, a kapucynki - które znamy m.in. z filmów - potrafią ważyć od 2,5 nawet do 5 kg. 

Posłuchaj także:


shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Wspólnoty i rodziny, przyjaźnie i zazdrości - ludzkie oblicza zwierząt

Przed 2000 rokiem, zanim w Polsce wprowadzono przepisy, regulujące hodowanie zwierząt egzotycznych, w naszych domach trzymane były także znacznie większe małpy, m.in. makaki czy pawiany. - Były one niebezpieczne nawet dla swoich opiekunów - mówiła Aleksandra Maluta. - Ludzi do małp przekonuje ich wygląd - są podobne do dzieci, a ich wychowanie przebiegać może podobnie. Ludzie ubierają małpy w dziecięce stroje, co jest zaburzeniem ich behawioru. Jeśli więc kupujemy jedną małpę i zajmujemy się nią w ten sposób, robimy jej ogromną krzywdę. To zwierzę, które nie nadaje się do trzymania w pojedynkę w domu. Jeśli już decydujemy się na małpę, kupmy dwie. To podwójny kłopot, ale w ten sposób zminimalizujmy negatywne konsekwencje naszych działań.

Czytaj także:

W programie mówiliśmy także o specjalnym moście dla wiewiórek, który powstał w Lesie Łagiewnickim w Łodzi. Przy wejściu i zejściu z tego mostu umieszczono specjalne "orzeszkomaty", które mają zachęcić zwierzęta do spacerowania tym traktem. Sprawdziliśmy także, dlaczego psy kaszlą. POSŁUCHAJ>>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Aleksandra Maluta (lek. weterynarii, specjalistka chorób zwierzą nieudomowionych)

Data emisji: 10.05.2021

Godz. emisji: 14.20

kd

Czytaj także

Pies w budzie. Tylko w wyjątkowych przypadkach!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:40
- Trzymanie psa w budzie w XXI wieku już w ogóle nie powinno się zdarzać - mówi Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu" w Warszawie. - Psy to zwierzęta towarzyszące, które łakną kontaktu z człowiekiem. Dlatego powinny być w domu, razem z nami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rejs na... ptaki. Zobacz z bliska głuptaka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:45
Wypływają na Bałtyk i tam obserwują ptaki. Niby nic ciekawego, bo jak długo można gapić się w morze. Takie wyprawy bywają jednak naprawdę ekscytujące.
rozwiń zwiń