Wspólnoty i rodziny, przyjaźnie i zazdrości - ludzkie oblicza zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 10:40
W świecie zwierząt istnieją zjawiska i zachowania, które najczęściej przypisuje się wyłącznie ludziom. Nasi mniejsi bracia też kochają i tworzą rodziny, cenią wspólnotę, cieszą się i podziwiają piękno. Są wśród nich wrażliwi artyści, przywódcy, odkrywcy, ale tchórze, czy zazdrośnicy. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: 5z5/Shutterstock.com
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Grupy rodzinne, w których każdy z osobników ma swoją rolę tworzą m.in. niewielkie małpki-pazurkowce, czyli m.in. pigmejki, tamaryny, czy tamaryny białoczube. - Na górze hierarchii mamy parę rodziców, to osobniki, które łączą się na wiele lat. W rodzinie na świat przychodzą młode, które także pozostają w niej długi czas. Obserwują rodziców, opiekują się nimi i uczą się od nich. Do tego są przeróżne "ciotki", bliscy i dalsi kuzyni - wyliczała Magdalena Smolińska z warszawskiego zoo, opiekująca się pazurkowcami. Jak podkreślała w rodzinnych grupach zwierzęta ostrzegają się także przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. - Najważniejsze są tu wokalizacje, którymi wzajemnie dają sobie znaki - tłumaczyła.

Posłuchaj
12:24 zwierzęta czwórka dajesz radę 05042021.mp3 Emocje w świecie zwierząt. W czym czworonogi są podobne do ludzi? (Dajesz radę/Czwórka) 

wydra mokra shutter 1200 Nadezda Murmakova.jpg
Wydry lubią imprezować na śniegu

Podobna hierarchia rodzinna występuje m.in. wśród surykatek. - To także takie małe społeczeństwo. Tu osobniki dominujące to para rodzicielska. Potem są oczywiście ich dzieci, ale także dalsza rodzina. Na wolności taka rodzinna grupa to od 15 nawet do 35 osobników - mówiła Beata Bieńkowska, także z warszawskiego zoo. jak tłumaczyła, zwierzęta w tej strukturze potrafią walczyć o miejsce w tej hierarchii, ale wykonują też swoje obowiązki. - Są wśród nich strażnicy, obserwatorzy, myśliwi, ale też nianie, zajmujące się najmłodszymi osobnikami - wyliczała ekspert. 

Czytaj także:


shutterstock bocian czarny 1200.jpg
Czego nie wiesz o życiu bociana czarnego?

Do nas, ludzi, podobne są także... bociany białe. Są troskliwymi rodzicami, oddanymi współmałżonkami. - Bociany łączą się w pary najczęściej na całe życie, są wierne partnerom, choć i w tym gatunku dochodzi do zdrad - mówił Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Bociany opiekują się swoimi młodymi: polewają je zimną wodą, gdy panuje upał, przynoszą im do jedzenia najlepsze kąski - wyliczał. - Warto podkreślać jednak, że zwierzęta żyją we własnym świecie, który nie zawsze jako ludzie rozumiemy.

Posłuchaj także:

W programie mówiliśmy także m.in. o ratowaniu życia ropuchom, które właśnie rozpoczęły wiosenny okres godów. Zdradziliśmy też, kiedy i w jakim celu należy prześwietlać ptasie jaja. Posłuchaj >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Magdalena Smolińska (warszawskie zoo), Beata Bienkowska (warszawskie zoo), Adam Zbyryt (Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Uniwersytet w Białymstoku) 

Data emisji: 05.04.2021

Godz. emisji: 14.20

kd

Czytaj także

Serca bicie w świecie zwierząt. Nadszedł czas godów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 14:00
Przedstawiciele niektórych gatunków "zabezpieczają" się wzajemnie przed zdradą, niektórzy wręczają sobie podarunki, inni z miłości potrafią nawet... ogłuchnąć. Oto niezwykłe sposoby zwierząt na spędzanie czasu wiosennych godów.
rozwiń zwiń