To wydra! A taka sympatyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 09:20
Wydry lubią imprezować i szaleć na śniegu. Ważna jest dla nich rodzina, a kiedy dryfują na wodzie, to trzymają się za łapki, żeby za daleko od siebie nie odpłynąć. Jednak niech was nie zwiodą ich słodkie pyszczki - te urocze zwierzęta są również drapieżnikami.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Nadezda Murmakova

shutterstock żubr 1200 zabaawa radość.jpg
Żubry. "Wyglądają łagodnie, ale nie daj się zwieść"

Wydry zakładają dość duże rodziny i żyją w stadach, są jednak zwierzętami dość skrytymi i nie tak łatwo je zaobserwować w naturze. Nad akwenami można znaleźć ślady ich obecności, bo pozostawiają resztki swoich posiłków - niedojedzone ryby i raki. Zimą zaś można obserwować ich tropy na śniegu. Są to ślady nie tylko ich łapek, ale również zabawy. Wydry lubią się bawić i zimą przybrzeżne skarpy traktują jak tor saneczkowy.


Posłuchaj
08:12 Czwórka/ Najlepszy Dzień Tygodnia - wydry 19.02.2021.mp3 Z Julią Dobrzańską, z Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie rozmawiamy o wydrach (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

- Wydra na swoim brzuchu zjeżdża na powierzchnię wody, zostawiając na śniegu ślady. Często można spotkać kilka takich śladów obok siebie, więc przypuszczam, że jest to jej sposób na zimową rekreację - mówi Julia Dobrzańska, z działu edukacji Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. - Wydra jest dość rozrywkowym zwierzakiem, skłonnym do zabawy, do aktywności, ale też przez cały dzień zajęta jest poszukiwaniem pokarmu.

Wydra mieszka w norze, która jest ukryta w pobliżu zbiornika wodnego, czasami na swoje legowisko adaptuje norki po lisach lub borsukach. Nie zapada w sen zimowy i jest aktywna przez cały rok. Jest zwierzęciem rodzinnym, które opiekuje się swoimi dziećmi, uczy je polować, ale też się z nimi bawi.

shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

ZOO Poznań/Zimowe zabawy wydr

W Wilanowie wydra jest flagowym gatunkiem, bo łączy się historycznie z postacią Jana III Sobieskiego. - Jan Chryzostom Pasek w swoich pamiętnikach opisał, że miał oswojoną wydrę, która miała na imię Robak, gdy król o tym się dowiedział, zapragnął ją mieć - opowiada rozmówczyni Anny Hardej. - Nim tę wydrę otrzymał od Chryzostoma Paska, oddał swojego rysia i odprawił też swojego kazuara.

Czytaj także:

Wydry to urodzeni myśliwi. Co ciekawe, dawniej ludzie wykorzystywali specjalnie tresowane osobniki, żeby zaganiały ryby w sieci rybackie, lub do wyłapywania pojedynczych sztuk. Technika ta znana jest na świecie od VI wieku, obecnie stosowana jest tylko w południowym Bangladeszu.

Przeciętna wydra ma bardzo obfite futro. Jego gęstość jest nawet 4 razy większa niż u psa, bo na 1 cm skóry przypada aż 160 tys. mieszków włosowych. - Wydra należy do gatunku łasicowatych. Jest dość dużym zwierzęciem, licząc od czubka nosa, do końca wydrzego ogona, może dochodzić nawet do 1,5 m długości - tłumaczy specjalistka. - Jej łapki mają po pięć palców spiętych błoną pławną. Wydra ma raczej duży brzuch, spłaszczoną głowę i nieduże uszy, które zamykają się podczas nurkowania. Jest filuterna i z gracją potrafi robić obroty w wodzie.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 6.19, 7.21, 8.22

aw

Czytaj także

Nocne życie dzików. "To inteligentne i waleczne zwierzęta"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 09:45
Dziki wchodzą coraz głębiej do miast. Ponieważ funkcjonują głównie nocą, możemy je spotkać rano, gdy idziemy do szkoły czy pracy. - Nie warto ich wtedy drażnić, bo bywają bardzo waleczne -  tłumaczył Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice wilków. "Żyją w rodzinach, a nie watahach"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:23
- Silnie się przywiązują, wiążą się w pary na całe życie, a kolejne pokolenia młodych pomagają rodzicom karmić rodzeństwo. To nie są zwykłe "stada", a prawdziwe rodziny - mówiła przyrodnik Marta Szczypek.
rozwiń zwiń