Grożna i śmiertelna. Co musisz wiedzieć o wściekliźnie?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 17:00
Wścieklizna jest groźna, nieuleczalna i atakuje zwierzęta oraz ludzi. - To choroba wirusowa, w stu procentach śmiertelna. Zarówno dla zwierząt, jak i dla nas - podkreśla dr Małgorzata Bruczyńska.
Zaszczep psa przeciwko wściekliżnie. Uratujesz mu życie.
Zaszczep psa przeciwko wściekliżnie. Uratujesz mu życie. Foto: Shutterstock.com/SvetikovaV

- Zwierzęta zakażają się bezpośrednio w trakcie ugryzienia, czy przez kontakt ze śliną chorego osobnika. W taki sam sposób zakażają się ludzie. Zarówno od zwierząt domowych, jak i dzikich - tłumaczy gość Czwórki.

Jakie są objawy wścieklizny?

Wścieklizna atakuje układ nerwowy zwierząt, co powoduje zmianę zachowania. Zwierzęta dzikie, które boją się ludzi, a są zakażone, zbliżają się do nich. Jeśli chodzi o zwierzęta domowe czy hodowlane, to też zmieniają one swoje zachowania - na przykład bydło dziwnie ryczy, a psy czy koty nie mogą chodzić, bo mają porażenia kończyn. - Jest to choroba, którą można rozpoznać tylko na podstawie objawów, nie ma przyżyciowego rozpoznania w formie laboratoryjnej. To czy zwierzę było chore na wściekliznę, czy nie, można stwierdzić dopiero po jego śmierci, po pobraniu tkanek mózgowych - wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie.

Kiedy należy szczepić zwierzęta?

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i szczepienia. Cykliczne szczepienia psów na wściekliznę są w Polsce obowiązkiem ustawowym. Szczepieniu w naszym kraju podlegają również lisy, a ostatnio także koty - taki wymóg wprowadziło w tym roku rozporządzenie wojewody mazowieckiego. - Szczepienia to podstawa zdrowia i życia - naszego i naszych pupili. Szczepimy psy i koty powyżej 3. miesiąca życia. I robimy to raz w roku - mówi gość Kacpra Kowalczyka.

Posłuchaj
08:03 CZWÓRKA Dajesz rade - wscieklizna 17.01.2022.mp3 Wścieklizna - co musisz o niej wiedzieć? (Dajesz radę/Czwórka)

Podejrzenie wścieklizny - jak się zachować?

Mimo, że mamy obowiązek szczepienia zwierząt na wściekliznę raz w roku, to i tak wybuchają u nas ogniska tego wirusa, jak to, z którym obecnie walczymy w województwie mazowieckim. Jak dotąd na Mazowszu wykryto już ponad 110 przypadków wścieklizny, w tym 18 na terenie samej stolicy. Na tych obszarach oraz w powiatach, gdzie stwierdzono przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich lub domowych, obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych. - Jeśli spotkamy na swojej drodze zwierzę, którego zachowanie będzie niepokojące, na pewno do niego nie podchodzimy - zaznacza dr Małgorzata Bruczyńska. - W takiej sytuacji należy powiadomić najbliższą służbę: straż miejską albo policję, a także najbliższą lecznicę lub gabinet weterynaryjny.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Małgorzata Bruczyńska (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie)

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 14.20

kul

Czytaj także

Strach i stres u zwierząt. "Mobilizują, ale na krótką metę"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 18:00
- Strach pomaga przeżyć, a stres dopinguje do działania. Zwierzętom, tak jak i ludziom, udzielają się te emocje - tłumaczy ornitolog i badacz Adam Zbyryt.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adopcja psa to nie "Ślub od pierwszego wejrzenia"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:50
Od wielu już lat prowadzone są kampanie na rzecz adopcji zwierząt ze schronisk. Jak one to odczuwają? Jak wygląda adopcja oczami adoptowanego psa? 
rozwiń zwiń