Polskie Radio
Section05
wścieklizna

Uwaga na szczepionki dla lisów przeciwko wściekliźnie. RCB wyjaśnia jak postępować

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego dostali w niedzielę SMS-y z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w związku z rozpoczynającą się w poniedziałek akcją szczepienia lisów. Nie należy dotykać kapsułek ze szczepionką ani nie dopuszczać do nich zwierząt domowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rcb zwierzęta leśne świętokrzyskie Lasy Państwowe wścieklizna służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Co wiemy o tym wirusie?

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną ma na celu podnoszenie świadomości na temat skutków tej choroby u zwierząt i ludzi. - Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych - mówi w Czwórce Kacper Kowalczyk, lekarz weterynarii. - Jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wścieklizna zwierzęta Marta Hoppe choroba

Ludwik Pasteur. Dobroczyńca ludzkości i ojciec mikrobiologii

Przed nami 200. rocznica urodzin Ludwika Pasteura, francuskiego chemika, prekursora mikrobiologii, twórcy termicznej obróbki produktów nazwanej pasteryzacją. Największą sławę badaczowi przyniosło opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko wściekliźnie, do dziś jednej z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych. Osiągnięcie to sprawiło, że do Pasteura przylgnęło miano dobroczyńcy ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak wścieklizna Paryż biologia chemia medycyna

Obowiązkowe szczepienia kotów. Rozporządzenie obowiązuje w trzech województwach

W części powiatów centralnej Polski trwają obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Rozporządzenie w tej sprawie wydano po stwierdzeniu cyklicznych zachorowań zwierząt dzikich i domowych w części powiatów województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego. W bliskiej granicy z Mazowszem szczepienia nakazane są w 4 powiatach województwa lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zwierzęta domowe koty szczepienia wścieklizna

Wścieklizna w Warszawie i na Mazowszu. Obowiązkowe szczepienia kotów

Warto pamiętać, by zaszczepić kota przeciwko wściekliźnie – to obowiązek, który wynika z nawrotu tej choroby właśnie w centralnej Polsce. Na baczności muszą się mieć właściciele wszystkich domowych zwierząt, bo i oni mogą się zakazić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka zwierzęta zdrowie wścieklizna koty Mazowsze szczepienia

Wścieklizna na Mazowszu. Alert RCB: nakaz szczepienia kotów

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę oraz przyległe powiaty przed wścieklizną. Po raz pierwszy Alert RCB wysłany w wiadomości SMS dotyczy takiego zagrożenia. RCB zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. Obecnie na terenach wskazanych przez wojewodę jako zagrożone obowiązuje nakaz szczepienia kotów.
Zobacz więcej na temat:  wścieklizna zwierzęta zwierzęta domowe Roman Czejarek