Superzwiązek. Jak zbudować trwałą relację?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:30
Na początku są motyle w brzuchu i szaleństwo, a potem przychodzi proza życia. Każdy związek dwojga ludzi miewa lepsze i gorsze dni i nad każdym trzeba pracować. Jak to robić na co dzień?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jack Frog

Stan zakochania trwa kilka tygodni, miesięcy, rzadko lat. Potem przemija i zaczyna się codzienność, w której jednak wciąż chcemy tworzyć udany związek, ale nie zawsze wiemy jak. Superzwiązek wielu z nas chciałoby mieć, ale nad tym trzeba pracować.

- Warto siebie polubić, bo ta relacja z samym sobą wpływa na nasze relacje w życiu - z partnerem, ale też na inne. Udany związek zaś ma ogromny wpływ na poczucie naszego zadowolenia z życia, naszego szczęścia i satysfakcji - mówi Alina Adamowicz, współautorka książki "Superzwiązek". - Badania pokazują, że dobra relacja z partnerem nawet siniej działa niż zadowolenie z pracy czy finansów - dodaje. 

Miłość to nie wszystko

Z filmów romantycznych i książek o miłości znamy cukierkowy obraz miłości, gdzie para "żyje długo i szczęśliwie". Goście Marty Hoppe zwracają jednak uwagę, że to obraz wyidealizowany. - My jesteśmy karmieni wizerunkiem archetypicznej miłości romantycznej, właśnie o tych królewiczach i księżniczkach, że oczekujemy takiego księcia/księżniczki z bajki, który ma spełniać wszystkie nasze marzenia i wymogi - opowiada Justyna Moraczewska. - Powinniśmy zejść na ziemię i uświadomić sobie, że miłość to tylko jedna z części składowych związku. Związek to też mnóstwo innych rzeczy: partnerstwo, przyjaźń, umiejętność kłócenia i godzenia się, rozmawiania ze sobą - dodaje. 

Pracy nad związkiem nie powinniśmy jednak utożsamiać z orką na ugorze, ale z czujnością i uważnością na drugą osobę. - Wypowiadajmy to, czego potrzebujemy, bo nikt nie czyta w naszych myślach - mówi gość Czwórki. - Komunikacja często sprawia problemy w naszym życiu. One mogą się nawarstwiać. Dobrze na początku związku ustalić, jak się komunikujemy - dodaje. 

Goście Marty Hoppe podkreślają, że rozmowa jest podstawowym narzędziem dobrej komunikacji, a właściwa komunikacja mogłaby uratować niejeden związek. Nieumiejętność rozmowy bardzo oddala partnerów od siebie. Podstawowe zasady dobrej komunikacji to rozmowa bez agresji, "dowalania" sobie, pełna szukania rozwiązań, a także słuchania, a nie tylko słyszenia partnera. 


Posłuchaj
18:34 czwórka dajesz radę 27.04.2022.mp3 Jak zbudować udany związek, podpowiadają Justyna Moraczewska i Alina Adamowicz, autorki książki "Superzwiązek" (Dajesz radę/Czwórka)

 

Jak się kłócić?

Kłótnie są naturalnym elementem związków. W dobrym związku ważna jest ich jakość. - Trzeba się kłócić umiejętnie - podkreśla Alina Adamowicz. - Nie wyzywać się i nie gardzić sobą, nie wracać do spraw, które już zostały dawno zamknięte. My niestety to robimy, wywlekamy coś z przeszłości - dodaje. 

Justyna Moraczewska i Alina Adamowicz zwracają też uwagę na przestrzeń w związku, określenie naszych potrzeb i zasad. - W tym ustalaniu zasad nie ma nic dziwnego. W związku, w którym jest mnóstwo czułości i miłości, można się udusić, jeśli nie dajemy przestrzeni na własne pasje, rozwój, stęsknienie się - podkreśla Justyna Moraczewska. - Nie można stłamsić, zgnieść partnera. Trzeba dać sobie nawzajem przestrzeń  - dodaje. 

Bez bliskości ani rusz

- Badania pokazują, że główną przyczyną rozpadu związków jest utrata bliskości, nie zdrada czy inne zdarzenia - opowiada Alina Adamowicz. - Jeśli znika więź emocjonalna, to nie żyjemy ze sobą, lecz obok siebie. Sama miłość często nie wystarcza. Miłość jest bardzo ważna, ale są też inne elementy: okazywanie uczuć, zaangażowanie, umiejętność kłócenia i godzenia się, akceptacja, wsparcie, troska - dodaje. 

Po latach relacji warto też zadbać o aktualizacje wiedzy o partnerze. Ludzie się zmieniają, zmieniają swoje upodobania, rozwijają się. - Bądźmy uważni na siebie, bo wiele nam umyka - zwracają uwagę ekspertki. 

Niezwykle ważny w związku jest też seks. Niestety, mimo że żyjemy w XXI wieku, latamy w kosmos, to rozmowa o seksie przychodzi nam z trudnością. - Bez udanego życia seksualnego trudno mówić o udanej relacji - zaznacza Justyna Moraczewska. - Seks jest jednym z najistotniejszych jej filarów, najistotniejszym ze wszystkiego, co nas łączy - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Justyna Moraczewska, Alina Adamowicz (autorki książki "Superzwiązek.
Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie")

Data emisji: 27.04.2022

Godzina emisji: 14.08

pj

Czytaj także

Pierwsza miłość przepisem na sukces w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 11:30
- Badania pokazują, że sukcesy w życiu odnoszą nie tyle osoby o wysokim IQ, ale z wysokim ilorazem inteligencji emocjonalnej, a uczymy się tego właśnie poprzez pierwsze relacje, pierwsze uniesienia – mówi Barbara Zych, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń