Wakacje kredytowe - czy to dobra oferta?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 10:49
Posłowie przegłosowali ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku. Niestety tego typu wakacje nie mają nic wspólnego ze złotymi plażami i błękitnym morzem, ale mogą pomóc wielu w czasach, gdy stopy procentowe rosną w tempie galopującym. 
Raty kredytu mieszkaniowego w złotówkach rosną w dużym tempie
Raty kredytu mieszkaniowego w złotówkach rosną w dużym tempie Foto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Polscy posłowie przegłosowali ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku. Zatwierdzony projekt przewiduje m.in. możliwość bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytów nawet przez osiem miesięcy do końca 2023 roku.

W projekcie ustawy znalazły się przepisy, mające na celu wsparcie kredytobiorców dotkniętych wzrostem stóp procentowych.

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych dotyczą umów zawartych przed 1 lipca br., jeżeli okres kredytowania przypada po upływie sześciu miesięcy licząc od tej daty, pod warunkiem, że nie są to kredyty walutowe. Proponuje się zawieszenie spłaty zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Maksymalny termin zawieszenia wynosi dwa miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r., oraz jednego miesiąca w każdym kwartale 2023 r. Zgodnie z zapisami ustawy, za okres wakacji kredytowych nie będą naliczane odsetki, co oznacza, że związane z wakacjami przedłużenie okresu spłacania kredytu nie będzie wiązało się z żadnymi kosztami.

Osoby korzystające z wakacji kredytowych wcześniej mogą zauważyć tu pewną zmianę. Do tej pory wakacje kredytowe polegały na zawieszeniu spłaty kapitału, a kredytobiorcy w czasie tych wakacji musieli spłacać odsetki. W tej kwestii ma nastąpić zmiana. 

Teraz przepisami zajmie się Senat. W ustawie znalazły się także zapisy o przygotowaniach następcy wskaźnika WIBOR. Jakie są zasady takich wakacji i czy to będzie się dla kredytobiorców opłacać? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w "Dajesz radę". 

***

Na audycję "Dajesz radę" w czwartek (16.06) o godzinie 14.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj

Czytaj także

Historia kredytowa w BIK - czemu warto ją mieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:00
Jeśli myślimy o tym, żeby kiedyś wziąć większy kredyt np. na zakup mieszkania, to historię kredytową warto zacząć budować już na progu dorosłego życia. Czym ona jest i jak dbać by była pozytywna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kredydobiorcy złotówkowi podzielą los frankowiczów?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 15:30
Do niedawna osoby, które spłacały kredyt hipoteczny w złotówkach czuli się w miarę bezpiecznie, ale sytuacja zaczęła się zmieniać. Jak sobie poradzić z kruczkami prawnymi w umowach i z rosnącymi ratami?
rozwiń zwiń