Polskie Radio
Section05
stopy procentowe

Eksperci: pesymistyczne nastroje przedsiębiorców to wynik słabej gospodarki europejskiej, w tym recesji w Niemczech

Na nastroje naszych przedsiębiorców ma obecnie wpływ nie tyle poziom inflacji, bo tu tendencja spadkowa jest już trwała, co stan gospodarek europejskich partnerów, w tym przede wszystkim Niemiec. Na szczęście spadki zamówień są już wolniejsze, a nasz rynek jest na tyle uprzemysłowiony, że odgrywa istotną rolę w europejskim łańcuchu dostaw - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu ekonomicznego i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja bezrobocie stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna posiedzenie. PKO BP przewiduje obniżenie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu zdecyduje zapewne o obniżce stóp procentowych o 25 pkt. bazowych - uważa główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Jego zdaniem do końca tego roku stopy spadną łącznie o 50 pkt. bazowych, a w pierwszej połowie 2024 r. będą kolejne obniżki. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKO BP Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe NBP inflacja

PKO BP: dobre prognozy dla polskiej gospodarki. Wzrost PKB przyspieszy, inflacja będzie spadać

W 2023 roku wzrost PKB Polski wyniesie 0,5 proc., a w przyszłym roku przyspieszy do 3 proc. - wynika z prognoz PKO BP. - Podtrzymujemy, że dno spowolnienia gospodarczego wystąpiło w II kwartale i już w tym minionym, III kwartale, dynamika roczna była na plusie - powiedział główny ekonomista banku Piotr Bujak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekonomia PKO BP pkb inflacja stopy procentowe prognoza wzrost gospodarczy

"Lepsze od przewidywanych". Rzecznik rządu o danych GUS dot. inflacji

- Piątkowe informacje GUS są lepsze od tych, które były przewidywane przez analityków. Daje to perspektywy na szybsze obniżenie inflacji na koniec roku - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do danych GUS o inflacji, która we wrześniu br. wyniosła 8,2 proc. rok do roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności ceny mieszkań stopy rynkowe stopy procentowe Piotr Müller

Sasin: skończyła się groza inflacji; inflacja będzie spadać dalej

Skończyła się groza inflacji, udało nam się tę inflację skutecznie zdusić, będzie spadać dalej - powiedział w piątek w Zambrowie (Podlaskie) szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, który jest liderem podlaskiej listy PiS w wyborach do Sejmu. Pod hasłem "tour the podlaskie" w piątek do wieczora - ruszając z Zambrowa - ma odwiedzić też Kołaki Kościelne, Czyżew, Wyszki, Bielsk Podlaski, Supraśl i Białystok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin NBP Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe

Mniej Polaków niż w poprzednim kwartale obawia się wzrostu cen. Najnowsze badanie

Obawy dotyczące dalszego wzrostu cen wyraża mniej ankietowanych Polaków niż w poprzednim kwartale - wskazano w opublikowanym badaniu firmy doradczej Deloitte. Dodano, że odsetek spodziewających się np. podwyżki cen żywności spadł o 10 pkt bazowych w porównaniu do ubiegłego kwartału.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw ceny żywności inflacja stopy procentowe bank centralny handel sklep

Eksperci: postawy konsumentów zależą nie tylko od inflacji, ale uspokojenia sytuacji politycznej

Wielu naszych rodaków podejmując decyzje konsumenckie bierze pod uwagę możliwość, ż wybory 15 października niczego nie rozstrzygną, bo będzie duży problem z utworzeniem nowego rządu lub będzie w tej sprawie wiosenna dogrywka - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": mecenas Paweł Pelc i Marek Kłoczko prezes KIG w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyty walutowe kredyt mieszkaniowy banki stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej fed NBP

Eksperci: obniżka stóp trzy razy większa od prognoz to jednak było zaskoczenie

Inflacja w sierpniu nie była jednocyfrowa, co miało być warunkiem obniżki stóp procentowych. Być może ekonomiści NBP wiedzą więcej i są pewni, że we wrześniu będzie to wskazane przez prof. Adama Glapińskiego 8,5 procent, ale i tak skala obniżki stąp zaskakuje - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i dr Przemysław Kwiecień z XTB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej inflacja kredyty dla firm

Eksperci: duża obniżka stóp procentowych zaskoczyła ekonomistów, teraz czekają na reakcję rynku

Obniżka stóp procentowych do poziomu 6 proc. zaskoczyła. Na pewno jest to sygnał skierowany do rynków, wsparcie eksporterów a przede wszystkim dowód analizy sytuacji naszej gospodarki, która słabnie od początku roku. Co do inflacji, to stopy nie są jedynym czynnikiem, który ją warunkuje i wiele będzie teraz zależało od postępowania przedsiębiorców i konsumentów - mówili w trzecim dniu Forum Ekonomicznego w Karpaczu goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Jakub Binkowski ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja stopy procentowe

Raty powinny odczuwalnie spaść. Wpływ decyzji RPP na zobowiązania kredytobiorców

Spadek stóp procentowych sprawia, że różne instytucje finansowe mogą od siebie taniej pożyczać pieniądze, To wpływa na niższy koszt kredytu dla klientów banków. Niższe stopy procentowe oznaczają bowiem niższe oprocentowanie pożyczek opartych na stopie WIBOR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe kredyt mieszkaniowy Rada Polityki Pieniężnej kredyt konsumencki kredyt banki ceny