Polskie Radio
Section05
stopy procentowe

Prezes NBP odpowiada Gronkiewicz-Waltz. "Wzrost inflacji jest zjawiskiem globalnym"

Wzrost inflacji w ostatnich kwartałach jest zjawiskiem globalnym - pisze w "Rzeczpospolitej" prezes NBP w polemice z byłą prezes banku centralnego Hanną Gronkiewicz-Waltz. Jak wskazuje Adam Glapiński, w wielu krajach inflacja jest najwyższa od dekad. W Wielkiej Brytanii, USA i średnio w strefie euro inflacja w połowie bieżącego roku sięgnęła około 9 proc., przy czym w znacznej części państw strefy euro była dwucyfrowa, a w krajach bałtyckich przekraczała 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA ekonomia Adam Glapiński Hanna Gronkiewicz-Waltz NBP inflacja stopy procentowe

"Kredyt ma być szansą, a nie kulą u nogi". Premier zachęca do składania wniosków o wakacje kredytowe

- Wakacje kredytowe to oddech finansowy dla tych, którzy mają najtrudniej - stwierdził w rozmowie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki. - Jeszcze w tym roku będzie można zawiesić spłatę czterech rat kredytu. W kolejnym roku będą to kolejne cztery raty - przypomniał szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki polityka kredyt stopy procentowe

Marek Wróbel o inflacji: jeszcze zobaczymy, jak z tym hamowaniem będzie

- To jest dopiero wstępny odczyt, tak zwany szybki odczyt GUS-u. Niektóre ze składowych tego odczytu pochodzą sprzed ponad tygodnia, więc to nie jest odczyt, tylko szybki szacunek, a twarde dane będziemy mieli później - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  inflacja gus ceny paliw ceny żywności ceny GOSPODARKA stopy procentowe stopy rynkowe Polskie Radio 24

"W tym roku można zawiesić spłatę 4 rat". Magdalena Rzeczkowska o wakacjach kredytowych

- Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które mają kredyt hipoteczny i nabyły dom, mieszkanie na własny cel mieszkaniowy. W br. można zawiesić spłatę czterech rat - po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy stopy procentowe banki finanse finanse osobiste

Wakacje kredytowe. "Wielu ludzi może dzięki temu pomyśleć o prawdziwym urlopie"

Od dziś osoby chcące skorzystać z wakacji kredytowych mogą w tej sprawie składać wnioski w obsługującym je banku. - Myślę, że dla wielu ludzi prawdziwe wakacje dopiero się zaczynają i mogą pomyśleć o urlopie - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Jakuć (redaktor naczelny "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej"). Gośćmi audycji byli także Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy stopy procentowe pomoc społeczna bank Polskie Radio 24 GOSPODARKA Adrian Klarenbach

EBC podnosi stopy procentowe. Przybylski: patrząc na obecny kryzys widać, że warto mieć własną walutę

- Mamy pierwszy wzrost stóp procentowych od 2011 roku. Na Litwie mamy ogromną inflację, a z drugiej strony w Niemczech strach przed recesją, co komplikuje sytuację EBC. Dlatego myślę, że warto mieć swoją walutę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Przybylski, publicysta ekonomiczny tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ekonomia GOSPODARKA euro stopy procentowe