Oszczędzanie. Tu nie liczą się kwoty, ale regularność

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 16:05
Każdy z nas chciałby mieć oszczędności, jednak nie każdy oszczędza. Wielu z nas, odkładając pieniądze, popełnia błędy, inni uważają, że zarabiają zbyt mało, by oszczędzać - to nieprawda, bo w oszczędzaniu nie liczą się kwoty, tylko systematyczność, przekonuje ekspertka w "Dajesz radę". 
Deklarujemy, że oszczędzamy, ale w tym oszczędzaniu popełniamy dużo błędów
Deklarujemy, że oszczędzamy, ale w tym oszczędzaniu popełniamy dużo błędówFoto: prasit2512/Shutterstock.com

Jak wynika z badań, 76 procent Polaków deklaruje, że oszczędza pieniądze co miesiąc, niestety jednocześnie aż 65 procent z nas nie jest zadowolonych z tego, ile odkłada (raport Intrum). Dlatego w sytuacji nagłej utraty pracy, wypadku albo chociażby większego niespodziewanego wydatku większość z nas musi ratować się kredytem. Jak uniknąć takiej sytuacji, podpowiada Agnieszka Jarmołowicz, ekspert Intrum.

- Niektóre gospodarstwa domowe po zapłaceniu swoich priorytetowych rachunków mają w portfelu od 5 do 20 procent wynagrodzenia. 16 procent z nas może dysponować 20-30 procentami swojej pensji - zauważa specjalistka. - Może to oznaczać, że w sytuacji np. utraty pracy, niespodziewanego wydatku, jesteśmy zmuszeni sięgnąć po kredyt czy pożyczkę - dodaje. 

Od lat specjaliści od rynku finansowego podkreślają konieczność posiadania tzw. poduszki finansowej, oszczędności, które mogą nam pomóc w kryzysowych sytuacjach. Niestety nie każdemu z nas udaje się "tę poduszkę złotówkami wypełnić". 

- Oszczędzanie jest możliwe nawet przy niższych dochodach, pod warunkiem że nie wpadniemy w pułapki, które sprawią, że pieniądze nie będą chciały się nas trzymać - mówi Agnieszka Jarmołowicz. - Nie jest ważne, ile zarabiamy, ale ważne byśmy nawet drobne kwoty odkładali co miesiąc. Liczy się systematyczność - dodaje. 


Posłuchaj
13:18 czwórka dajesz radę 18.08.2022.mp3 Jak oszczędzają Polacy i jakie błędy przy tym popełniają? (Czwórka/Dajesz Radę)

 

Drobne kwoty tworzą oszczędności

Wiele osób twierdzi, że nie ma z czego oszczędzać, a odkładanie niewielkich kwot nie ma sensu. Gość Czwórki przekonuje, że to właśnie małe kwoty mogą zbudować wielkie oszczędności. 

- Należy oszczędzać nawet niewielkie kwoty. To tak zwana metoda małych kroków, która doskonale się sprawdza - podkreśla ekspertka. - Tu systematyczność jest najważniejsza - nie kwota, którą odkładamy - dodaje. 

Pieniądze przeciekają nam przez palce

Zdarza się, że nasze zarobki i inne przychody pozwalają nam oszczędzać, a my nawet o tym nie wiemy. Mówimy, że "pieniądze się nas nie trzymają". Agnieszka Jarmołowicz zwraca uwagę, że to jeden z głównych finansowych błędów: wydajemy więcej, niż zarabiamy, nie kontrolujemy naszych wydatków, kupujemy kompulsywnie, kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy.

- Aby uniknąć takich sytuacji, warto zastanowić się, na co jesteśmy w stanie wydać swoją pensję, zaplanować wydatki z wyprzedzeniem, policzyć rachunki, zakupy codzienne, wydatki na przyjemności. Przy tym wszystkim pamiętać o tym, żeby nie wydać więcej, niż zarabiamy - mówi gość Mateusza Kulika. - Warto pomyśleć też, z czego możemy zrezygnować - dodaje. - Przyjrzyjmy się, na co wydać możemy, i temu, na co wydać musimy.

Oszczędzaj premie i wyznacz sobie cel

Agnieszka Jarmołowicz zdradza, że czasem z dobrego nawyku oszczędzania potrafią nas wytrącić jednorazowe wpływy na konto, np. premia. - Tu ważne jest, by nie dać się tej pokusie. Część sumy odłożyć, a część wydać na przyjemności. Nie musimy od razu wydawać całej premii - podpowiada. 

W oszczędzaniu niektórym może też pomóc wyznaczenie sobie celu. Jeśli samo zbieranie pieniędzy jako zabezpieczanie finansowe to za mało, możemy zbierać na: wakacje marzeń, remont czy spokojną emeryturę. 

- Oszczędzanie to proces, a jego główna miara to wytrwałość - podsumowuje Agnieszka Jarmołowicz. - Tego można się nauczyć, choć wymaga to cierpliwości, obserwacji i starań - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Agnieszka Jarmołowicz (ekspert Intrum)

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 14.20

pj

Czytaj także

Ile kosztują marzenia i jak je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:00
Egzotyczna podróż, sportowe auto, dom w górach - to marzenia wielu z nas. - By je spełnić, warto przekuć je w realne plany - radzi Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest forsa? Najlepiej odpowiedź poznać w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:15
Im wcześniej dowiemy się, czym są pieniądze, jak je zarabiać, oszczędzać i wydawać, tym lepiej będziemy sobie radzić w świecie finansów jako dorośli. 
rozwiń zwiń