WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
Kalkulacja oparta na WIRON-ie powinna się przełożyć na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, co zwiększa zdolność kredytową klienta banku, choć wiele będzie zależało od marży banku.
Kalkulacja oparta na WIRON-ie powinna się przełożyć na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, co zwiększa zdolność kredytową klienta banku, choć wiele będzie zależało od marży banku.Foto: Shutterstock/Goksi

Zastępstwo dla WIBOR-u

Mając na względzie takie rozwiązanie, banki proponują klientom aneksy do umów. W ten sposób próbują się zabezpieczyć na wypadek sytuacji, kiedy WIBOR nie będzie publikowany i przestanie być wiodącym wskaźnikiem, w oparciu o który funkcjonują nasze kredyty hipoteczne, gotówkowe i leasingi - wyjaśnia adwokat Katarzyna Pilawska. - W ostatnim czasie dochodzą do nas głosy, że WIBOR będzie likwidowany i zastąpiony w 2025 roku WIRON-em

Czego nie wie klient?

Zmiana ta może wynikać z dużych zastrzeżeń co do ustalania WIBOR-u i świadomości konsumentów na ten temat. - Można mieć wątpliwość, czy klient, który zaciąga kredyt hipoteczny, na pewno wie, jak będzie on wyliczany. Z reguły nie wie, bo nie był o tym informowany przez bank - zaznacza rozmówczyni Mateusza Kulika. - Należy też podkreślić, że WIBOR nie jest ustalany w oparciu o realne transakcje, tylko o ustalenia podejmowane przez banki. W praktyce wygląda to tak, że banki dzwonią do siebie i pytają, w jakiej cenie na podstawie oprocentowania jeden bank udzieliłby drugiemu pożyczki, gdyby ten miał taką potrzebę. Odrzucane są wartości skrajne, a z tego, co zostaje, jest wyciągana średnia, w oparciu o którą funkcjonują.

WIRON szansą dla "złotówkowiczów"? 

Jak przyznaje gość Czwórki, na początku roku klienci zaczęli namawiać prawników, żeby zajęli się tym tematem. - Przez wiele miesięcy przygotowywaliśmy analizy prawne i badaliśmy możliwości merytoryczne, żeby umowy móc podważać na drodze postępowania sądowego, bo jesteśmy dopiero na początku tej ścieżki. Do sądów wpływają pierwsze pozwy, ale nie ma jeszcze żadnego wyroku w sprawie odnoszącej się do stawki WIBOR, więc przed "złotówkowiczami" jeszcze długa droga, ale myślę, że efekt będzie korzystny - mówi prawniczka.

Sprawdź też:

Aneks umowy - podpisywać czy nie?

Podstawowa różnica pomiędzy trzymiesięcznym WIBOR-em i trzymiesięcznym WIRON-em polega na tym, że ten pierwszy oparty był na kalkulacjach, co się wydarzy za trzy miesiące, tymczasem w tym drugim jest dokładnie odwrotnie i polega on na ocenie tego, co się już wydarzyło. Mimo że nie od razu rozstaniemy się z WIBOR-em, to banki już wysyłają specjalne aneksy do umów kredytowych. - Nie podpisujmy ich na łapu-capu, rozważmy wszystkie możliwości, zwłaszcza jeśli myślimy o podważeniu umowy kredytu złotowego na drodze postępowania sądowego - dodaje Karolina Pilawska.

Posłuchaj
13:38 CZWÓRKA Dajesz rade - wibor 22.12.2022.mp3 WIRON, WIBOR i raty kredytów (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi:  Mateusz Kulik

Gość: Karolina Pilawska (adwokat, specjalistka z zakresu sporów konsumentów z bankami)

Data emisji: 22.12.2022

Godz. emisji: 14.15

kul/kor

Czytaj także

Stagflacja. Kto się jej boi i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 16:30
Stagflacja to słowo, które przeraża ekonomistów. - Jest to zjawisko, w którym jednocześnie mamy wysoką inflację i wysoką stopę bezrobocia - tłumaczy ekonomista Przemysław Kwiecień. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kredydobiorcy złotówkowi podzielą los frankowiczów?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 15:30
Do niedawna osoby, które spłacały kredyt hipoteczny w złotówkach czuli się w miarę bezpiecznie, ale sytuacja zaczęła się zmieniać. Jak sobie poradzić z kruczkami prawnymi w umowach i z rosnącymi ratami?
rozwiń zwiń