Brakuje nam wody. I nawet o tym nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 14:36
Zasoby wody pitnej na jednego mieszkańca są w naszym kraju podobne, jak w Egipcie, a każdego roku marnujemy hektolitry życiodajnego płynu.
Audio
  • Dlaczego zaczyna brakować nam wody i jak ją oszczędzać? Jak włączyć się w akcję "Zaadoptuj rzekę"? (Czwórka/Dajesz radę)
Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, ile wody wykorzystuje każdego dnia i jaki jej procent się marnuje - wynika z sondy Czwórki
Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, ile wody wykorzystuje każdego dnia i jaki jej procent się marnuje - wynika z sondy CzwórkiFoto: Glow Images/East News

W domach, biorąc prysznic, zużywamy średnio kilkanaście litrów wody. - Polscy żołnierze w Afganistanie mają wyznaczony czas. Woda leci 45 sekund i okazuje się, że dwa litry wystarczą im, by się wykąpać - mówi Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Tymczasem w Polsce kąpiel w przeciętnych rozmiarów wannie wody to od 150 do 200 litrów wody.

Okazuje się, że przeciętny Polak mógłby zaoszczędzć jedną trzecią wody, którą zużywa. - Najwięcej wody ucieka nam w domach, przez nieszczelne spłuczki i cieknące krany - mówi Brzózek.

Sławomir Brzózek wytłumaczył także, czym najbardziej zanieczyszczamy wodę (nie, wcale nie kosmetykami i detergentami!), a Jacek Bożek z Klubu Gaja wyjaśniał, w jaki sposób i dlaczego warto… zaadoptować Wisłę.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 23.03.2015

Godzina emisji: 12.00

kd/mg

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia woda NAUKA
Czytaj także

Chcesz zdobyć 10 mln funtów? Rozwiąż światowe problemy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 15:00
10 milionów funtów za rozwiązanie jednego z wielkich problemów, z którymi ludzkość walczy na co dzień. Taką ofertę złożył premier Wielkiej Brytanii David Cameron. O co chodzi w jego akcji i kto może liczyć na potężny, jednorazowy zastrzyk gotówki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Szwed: Polska ma mniej wody niż Egipt

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 16:00
- Polska jest krajem stepowiejącym - mówi Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu. - Mamy mniej wody na głowę mieszkańca niż Egipt, który kojarzy nam się z pustyniami. W Europie wcale nie ma tak dużo wody, jak nam się wydaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tygrys sumatrzański - kolejny drapieżnik znika z powierzchni ziemi

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 13:14
Dla kłusowników wartość martwego tygrysa jest wielokrotnie wyższa niż żywego. - Zwierzę rozłożone na kawałki to 50 tys. dolarów zysku - liczy Maria Krakowiak z warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń