Ekologiczne granulki, a może okruszki ze stołu? Czym karmić nasze zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:00
Specjalistyczna karma, uzupełniona w minerały i składniki odżywcze, którą można nabyć jedynie w sklepach zoologicznych, a może zapasy z domowej spiżarni? W dzisiejszej audycji "Dajesz radę" pytamy eksperta o to, czym i w jaki sposób karmić nasze zwierzęta.
Audio
  • Zdrowe nawyki żywieniowe u zwierząt - jak o nie dbać? (Dajesz radę/Czwórka)
Czym karmić domowego zwierzaka?
Czym karmić domowego zwierzaka?Foto: shutterstock/Jaromir Chalabala

- Od kilkuset lat badamy i obserwujemy zwierzęta i ich nawyki żywieniowe, dzięki którym utrwalone zostały zasady żywienia oraz powstały m.in. produkty gotowe dla zwierząt domowych - mówiła dr weterynarii Sybilla Berwid-Wójtowicz.

Skoro na rynku istnieje tak duża różnorodność produktów dla zwierząt, skąd biorą się problemy żywieniowe? - Badania psychologiczne udowadniają, że istnieje powiązanie między charakterologią właściciela a zwierzęcia. Osoby mające problemy z własną masą ciała zazwyczaj posiadają zwierzęta z nadwagą i otyłością - tłumaczyła specjalistka.

dr Sybilla Berwid-Wójtowicz - W Polsce niespełna co trzeci pies i niespełna co piąty kot spożywa specjalne produkty dla zwierząt. Reszta żywi się tym, co przysłowiowo "spadnie im ze stołu" 

Dlatego warto stosować gotowe produkty dla zwierząt. - Kiedy korzystamy z produktu gotowego łatwiej jest na nim znaleźć tabelkę i przestrzegać konkretnej ilości. Dla kota ważącego przeciętnie 4-5 kg. w przypadku suchej karmy jest to ok. 1 filiżanka suchej karmy na cały dzień - przekonywała ekspert.

Czy zwierzakom domowym warto szczotkować zęby? Jakie składniki mogą być szkodliwe, a nawet trujące dla naszych pupili? O tym w nagraniu audycji. 

W cyklu "Poradnia dla zwierząt" sprawdziliśmy, jak poradzić sobie z kaszlem i katarem u zwierząt, czy możemy karmić resztkami z obiadu i które rośliny mogą być dla nich niebezpieczne. I przedstawiliśmy Wam niezwykłego zwierzaka - papugę żako.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz (spec. żywienia klinicznego zwierząt, wykładowca wpływu żywienia na zachowanie na kier. Zoopsychologia, SGGW), w internetowej poradni na pytania odpowiada Aleksander Korzeniowski z przychodni weterynaryjnej "Cztery łapy" w Łodzi

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 14.05

ac/kul

Czytaj także

Koci psycholog - z miłości do kotów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 13:03
Podobno pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednak coraz częściej w naszych domach pojawiają się koty. Warto poznać ich charaktery i charakterki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petsitter - fach, który narodził się z miłości

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 15:40
- Ludzie szukają opiekunów do psów z miłości do swoich zwierzaków - uważa petsitterka Daria Godlewska. - Dzięki nam pies regularnie chodzi na spacery, jest wybiegany i nie czuje się samotny.
rozwiń zwiń