Farmaceuta - może to zawód dla ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:50
Praca w aptece potrafi być fascynująca, a "świat za pierwszym stołem wygląda zupełnie inaczej". - To miejsce przy którym wydajemy leki. Za nami widać leki dostępne bez recepty. Te na receptę nie mogą być widoczne dla pacjentów - mówi farmaceutka Katarzyna Kopacz.
Audio
  • Praca w zawodzie farmaceuty - sprawdź, czy jest dla ciebie (Dajesz radę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Aleksandar Karanov

Pan lub pani w białym fartuchu w aptece to nie tylko sprzedawca. By móc tam pracować potrzebne jest wyksztalcenie farmaceutyczne. W zależności od uczelni studia trwają przynajmniej 10 semestrów i obejmują zajęcia m.in. z anatomii, fizjologii, biologii, botaniki, chemii, chemii leków, farmakoterapii, farmakognozji, toksykologii, bromatologii, czy technologii produkcji leków. Dlatego klienci traktują farmaceutów niemal jak lekarzy. - Ale to dwa zupełnie inne profile studiów, i dwa różne zawody - tłumaczyły rozmówczynie Beaty Kwiatkowskiej. - Uczymy się całej chemii leków i procesu ich wytwarzania tych leków, a lekarze uczą się diagnozowania chorób.

Pacjenci nierzadko przyjmują wiele leków, które wzajemnie się wykluczają, od różnych specjalistów, bo nie ma bazy, dzięki której ktokolwiek mógłby to kontrolować. Dlatego farmaceuci pomagają nierzadko w selekcji i doborze odpowiednich preparatów

Jak wygląda praca farmaceuty "od kuchni" i dlaczego rynek suplementów diety to według pracowników aptek "wolna amerykanka"? Dlaczego w zawodzie farmaceuty przydaje się... precyzja? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska 

Goście: Katarzyna Kopacz (farmaceutka, na co dzień zajmuje się rejestracją leków), Paulina Kruk (studentka farmacji w WAM)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 14.09

kd

Czytaj także

O zawodzie, w którym liczy się skuteczność, klarowność i smak

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:00
- Dyplomata zawsze powinien ważyć słowa. Nie powinien używać ich w niewłaściwy sposób, wybierać takich, które mogą kogoś obrazić, lub będą dla niego niezrozumiałe. Sztuka komunikowania się to bardzo ważny instrument w tym zawodzie - mówił dr Sławomir Klimkiewicz, politolog i dyplomata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi naukowcy w Pekinie będą spierać się o prawa fizyki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 13:57
Turniej Młodych Fizyków to drużynowe zawody uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowane przez blisko 30 lat. Każda z grup staje przed zadaniami, kóre polegają na wyjaśnienieniu określonych zjawisk w fizyce. Zadań jest siedemnaście. 
rozwiń zwiń