O zawodzie, w którym liczy się skuteczność, klarowność i smak

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:00
- Dyplomata zawsze powinien ważyć słowa. Nie powinien używać ich w niewłaściwy sposób, wybierać takich, które mogą kogoś obrazić, lub będą dla niego niezrozumiałe. Sztuka komunikowania się to bardzo ważny instrument w tym zawodzie - mówił dr Sławomir Klimkiewicz, politolog i dyplomata.
Audio
  • Jak zostać dyplomatą? O sztuce pochlebstwa z dr Sławomirem Klimkiewiczem (Dajesz radę/Czwórka)
W I kwartale 2019 roku banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla przedsiębiorców.
W I kwartale 2019 roku banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla przedsiębiorców.Foto: Pressmaster/Shutterstock.com

balet baletnica 663
Jak zostać baletnicą? "Trochę talentu, ale przede wszystkim lata pracy"

Bycie ambasadorem czy też konsulem wiąże się nie tylko z honorami, ale to przede wszystkim bardzo odpowiedzialna funkcja. W książce "Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa" czytamy, że idealny dyplomata to skrzyżowanie Machiavellego z Jamesem Bondem. Czy tak rzeczywiście jest? - Aby zostać dyplomatą, trzeba być odpowiednio przygotowanym. Posiadamy nie tylko wiedzę, ale również umiejętności. Co istotne: umiejętności te należy skutecznie stosować, aby osiągnąć cele, jakie stawia przed nami Ministerstwo Spraw Zagranicznych i jakie sami przed sobą stawiamy - wyjaśniał gość Czwórki. 

Część zwłaszcza młodego pokolenia widzi zawód dyplomaty jako coś niezwykle przyjemnego. Tak naprawdę wydarzenia towarzyskie, w których bierzemy udział są ciągłym sprawdzianem umiejętności dostosowania się do zastanej sytuacji dr Sławomir Klimkiewicz

- Jednego roku możemy pełnić służbę w Senegalu, w innym (o ile pozwolą nam na to nasze kwalifikacje, zwłaszcza językowe) np. w Panamie. Dla niektórych taki zawód może być dużym obciążeniem, ponieważ niezależnie od kraju, do którego trafimy, jego kultury i zwyczajów musimy starać się go zrozumieć i stale nawiązywać kontakty mówiąc językiem ludzi, wśród których przebywamy - tłumaczył.

Dyplomata to zawód, czy funkcja? Jak daleko sięga historia tej profesji? Na jakie okazje przeznaczony jest "black tie", a na jakie jego odpowiednik - "white tie" i dlaczego przedstawienie się nie jest w dyplomacji prostą sprawą? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: dr Sławomir Klimkiewicz, politolog i dyplomata z Collegium Civitas.

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Kostiumograf. Jak wygląda od zawód od zaplecza?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 10:45
Kostiumograf poprzez dobór odpowiednich strojów zapewnia nam podróż w przeszłość lub w przyszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy przyroda rządziła światem i stołem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 14:14
- "Chłopi" Reymonta świetnie pokazują, jak wygląda cykl życia. Dawniej człowiek żył zgodnie z rytmem przyrody - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury żywieniowej. Na Czwórkowej antenie przypomina dawne świąteczne zwyczaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać baletnicą? "Trochę talentu, ale przede wszystkim lata pracy"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 15:20
To zawód dla wysportowanych, czujących rytm i lubiących wyzwania. Taniec klasyczny to nie tylko różowa "paczka" i baletki. To także wysiłek i lata nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt Sendlerowej" - reportaż Beaty Kwiatkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 21:16
Mówiła, że żałuje, że nie zrobiła więcej. Powtarzała: "każdemu, kto tonie należy podać rękę" oraz "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych - inne podziały nie mają znaczenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Orchowski: w Turcji wszystko jest "bardziej"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 10:00
- Turcja jest o tyle fascynująca, że tam wszystkie podziały w społeczeństwie są bardziej widoczne. Walka o władzę polityczną jest bardziej zaciekła - mówi Thomas Orchowski, reporter. - To mi się najbardziej spodobało, ta wyrazistość, melancholia z tym pomieszana, wiele bardzo różnych wątków - dodaje. 
rozwiń zwiń