Czym jest procent składany i jak się go wylicza?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 17:20
- Procent składany jest prostą i na pozór tylko intuicyjną zależnością matematyczną, która sprawia, że w miarę upływu czasu to, co mamy i co staramy się pomnożyć, coraz szybciej się powiększa - mówi w Czwórce Przemysław Gerszman z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: prasit2512/Shutterstock.com

Albert Einstein opisał procent składany jako "ósmy cud świata". Najlepszym przykładem pozytywnego działania procentu składanego jest miliarder Warren Buffett, którego majątek szacuje się na 115 miliardów dolarów. - Do perfekcji opanował procent składany i cały czas inwestuje, dzięki czemu udało mu się w sposób niewyobrażalny pomnożyć swój majątek - mówi gość Czwórki. - 99,7 procent swojego majątku pomnożył po 52. urodzinach. Mimo swoich 91 lat cały czas jest aktywny.


Procent składany jak kula śniegowa

Wg definicji procent składany to odsetki, które otrzymujemy od kwoty głównej, w tym skumulowane odsetki z poprzednich okresów depozytu lub pożyczki. Prościej mówiąc, są to odsetki uzyskane od pieniędzy, które zostały już zarobione w formie odsetek lub "odsetki od odsetek". W przeciwieństwie do tego, procent prosty jest wypłacany tylko od kwoty głównej, a nie od zgromadzonych odsetek.

Obrazowo ujmując, procent składany można porównać do kuli śniegowej, która wraz z tym, jak pracuje i nabiera tempa, także przyrasta. Z biegiem czasu robi się coraz większa. - Musimy też w życiu znaleźć na tyle długi stok, żebyśmy mieli określoną długość czasu, żeby tę kulę toczyć - zauważa specjalista.

Po jakie produkty więc należy sięgnąć? - Chodzi przede wszystkim o produkty, które wypłacają nam odsetki. Na giełdzie możemy inwestować w taki sposób, że kupujemy akcje jakiejś spółki i sprzedajemy je wtedy, gdy mocno wzrosną. Są też produkty, które na bieżąco wypłacają nam pieniądze, które powinniśmy reinwestować, aby w pełni skorzystać z mocy procentu składanego - tłumaczy gość audycji. - Mam tutaj na myśli choćby akcje, które wypłacają dywidendy, albo obligacje, które na bieżąco wypłacają kupony swoim inwestorom.


Zobacz także: 


Systematyczność i wytrwałość popłaca

W przypadku narastania procentu składanego ważna jest wytrwałość, systematyczność i cierpliwość. - Dużo ważniejsze na rynku jest to, jak długo robimy daną czynność i jak długo inwestujemy, niż to, jaką stopę zwrotu mamy w konkretnym roku - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - Warren Buffet wcale nie otrzymuje najwyższych stóp zwrotu w danym roku, są tacy, którzy zarabiają dużo więcej. Cała przewaga Buffeta polega jednak na tym, że inwestuje od 60 lat i małymi krokami idzie bardzo długo. Wielu inwestorów, zostając milionerami, odpuszcza, ale on pracuje dalej, jest czynny zawodowo i nadal podejmuje decyzje.

Jak zauważa ekspert, supermocą jest wytrwałość. - Wypłata i nagroda za to, co robimy, jaką jest procent składany, nadchodzi w pełnej krasie po kilku czy kilkunastu latach - zaznacza Przemysław Gerszman. - Nie możemy oczekiwać, że w pierwszym roku grania na giełdzie zarobimy tysiące procent. Jednak jeśli będziemy zarabiać naście procent, ale będziemy w stanie to robić przez wiele lat, to naprawdę dzięki procentowi składanemu i wytrwałości dorobimy się pokaźnej kwoty.


Posłuchaj
18:02 Czwórka/Dajesz radę procent składany 10.03.2022.mp3 Przemysław Gerszman z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych tłumaczy, co to jest procent składany (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Ważna jest nauka

Na początku należy poświęcić czas, żeby się nauczyć i potestować. - Wtedy nauka jest tania. Jeśli popełnimy błąd i stracimy kilka procent, to będzie to procent z małej kuli - zauważa gość Czwórki. - Jeśli jednak na początku nie będziemy chcieli się uczyć i będziemy zwiększać ryzyko, to w przyszłości, gdy nam się nie powiedzie, te kilkanaście procent będzie liczone od większych kwot - będą nas one wtedy więcej kosztowały.

Jak podkreśla specjalista, procent składany wiąże się także z ryzykiem, jakie niesie za sobą choćby inflacja. - Jeśli nic nie będziemy robić i odkładać na nieoprocentowanym rachunku, w miarę upływu czasu będziemy tracić. Inflacja sięgająca 7 procent sprawia, że ten procent jest składany na naszą niekorzyść - tłumaczy. - To, że nic nie robimy, sprawia, że nasze oszczędności ulegają erozji. Niekoniecznie zachęcam, żeby rzucać się w wir giełdy i brać na siebie ryzykowne inwestycje, ale zachęciłbym, żeby zadbać o swoje oszczędności i szukać w miarę bezpiecznych produktów.


*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Przemysław Gerszman (Warszawska Giełda Papierów Wartościowych)

Data emisji: 10.03.2022

Godzina emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Lokata bankowa. Lepsza od skarbonki i bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 15:50
- Lokata bankowa, czyli depozyt, to najprostszy produkt oferowany przez banki - wyjaśnia analityk Paweł Majtkowski. - Dotyczy sytuacji, w której przekazujemy bankowi swoje pieniądze na procent, w celu pomnożenia kapitału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stopy procentowe - co powinieneś wiedzieć, by nie dać się inflacji?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 17:35
- To pojęcie dotyczy każdego z nas, choć podnoszenie stóp procentowych najbardziej wpływa na wysokość rat osób, które zaciągnęły kredyty długoterminowe, na przykład hipoteczne - tłumaczył w rozmowie z Czwórką ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń