Polskie Radio
Section05
zdolność kredytowa

Rośnie zdolność kredytowa przeciętnej rodziny. Analitycy: jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu

We wrześniu o 0,9 proc. wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny - wynika z obliczeń HRE Investments. Banki są skłonne pożyczyć jej na zakup mieszkania o 4 tys. zł więcej niż w sierpniu. Analitycy przyznali jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste zdolność kredytowa banki kredyt hipoteczny stopy procentowe

Spada nasza zdolność kredytowa. Weryfikujemy oczekiwania wobec standardu mieszkania

Średnia zdolność kredytowa w I kwartale 2022 r. rodziny z dwójką dzieci spadła o 56 proc. rdr. W przypadku singli spadek zdolności kredytowej wyniósł 44 proc. Według autorów raportu Barometr Metrohouse i Credipass po zeszłorocznym boomie na zakup mieszkań nie ma dziś śladu, a osoby, które chcą kupić mieszkanie na kredyt, muszą podjąć znaczny wysiłek, by zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy bank zdolność kredytowa zatrudnienie finanse osobiste społeczeństwo

"Schłodzenie na rynku kredytów mieszkaniowych". W maju zainteresowanie spadło o ponad połowę

W maju o 51,6 proc. rdr spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe. O kredyt w ubiegłym miesiącu wnioskowało niecałe 24 tys. osób. W analogicznym okresie rok temu do instytucji finansowych zgłosiło się ponad 48 tys osób. Wzrosła natomiast średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa BIK finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. BIK opublikował nowe dane

W marcu tego roku w porównaniu z marcem 2021 odnotowano bardzo duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych - o 27,2 proc. Również w ujęciu wartościowym dynamika jest ujemna (-18,2 proc.). Jednak w lutym liczba wnioskujących gwałtownie wzrosła i w marcu banki udzieliły o 21,1 proc. więcej takich kredytów w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy BIK banki zdolność kredytowa stopy procentowe

Podwyżki stóp procentowych ograniczą zdolność kredytową Polaków. Analityk: sankcje na Rosję wpływają na inflację

- Wzrost oprocentowania kredytów o 5 pkt. proc. nie jest wykluczony, biorąc pod uwagę ok. 10 proc. inflację - uważa analityk Biura Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch. Odniósł się w ten sposób do apelu Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleciła bankom wyliczanie zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych o ok. 5 pkt. od obecnego poziomu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe kredyt hipoteczny kredyt konsumencki banki zdolność kredytowa finanse osobiste

Czy w roku 2022 zmniejszy się zdolność Polaków do brania kredytów na mieszkania? Znamy opinię analityków

Wyższe raty i niższa zdolność kredytowa, ale z drugiej strony dobra sytuacja na rynku pracy i program kredytów bez wkładu własnego z Polskiego Ładu. Wszystkie te elementy zdominują rynek mieszkaniowy w roku 2022, jak wynika z analizy HRE Investments.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania kredyt hipoteczny zdolność kredytowa banki inwestycje deweloper budownictwo rynek finansowy