Polskie Radio
Section05
zdolność kredytowa

Zmiany w przepisach dot. Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. ZBP: to ograniczy zdolność kredytową rodzin

Zaproponowane przez resort finansów zmiany w przepisach dotyczących Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ograniczają zdolność kredytową - powiedziała wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka. W przypadku rodziny 5-osobowej zdolność kredytowa może obniżyć się nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa Ministerstwo Finansów banki

Oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Minister Buda o programie "Bezpieczny kredyt"

Likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego powinna nastąpić pod koniec sierpnia tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jego zdaniem, jeżeli ktoś obecnie szuka mieszkania na rynku wtórnym w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", to jeśli wstrzyma się z zakupem do końca sierpnia będzie mógł zaoszczędzić w przypadku transakcji nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda mieszkanie dla młodych budownictwo inwestycje banki zdolność kredytowa

Można już wziąć bezpieczny kredyt 2 proc. Minister Buda: własne mieszkanie staje się realną możliwością

Własne M staje się realną możliwością. Prostota programu Pierwsze Mieszkanie oraz korzyści finansowe z nim związane pozwalają przypuszczać, że będzie się cieszył znaczną popularnością - stwierdził szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. Od poniedziałku, 3 lipca można składać w siedmiu bankach wnioski o kredyt z tego programu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda mieszkanie dla młodych budownictwo inwestycje banki zdolność kredytowa

Banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania. Nowy raport NBP nie pozostawia złudzeń

W II kwartale 2023 r. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania firm - wynika z raportu NBP "Sytuacja na rynku kredytowym II kwartał 2023 r.". W opracowaniu zwrócono również uwagę na planowaną kontynuację zaostrzania kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla gospodarstw domowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste NBP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy firma banki zdolność kredytowa POLSKA społeczeństwo

Minister Waldemar Buda: jesteśmy zdecydowani wesprzeć młodych w zakupie pierwszego własnego mieszkania

Jesteśmy gotowi przeznaczać dopłaty kredytów mieszkaniowych dla młodych nawet 800 mln zł rocznie. W tym roku będzie to 100 mln zł bo realnie umowy kredytowe będą podpisywanie w sierpniu, wrześniu. Oczywiste jest, że na dopłaty do kredytów dla młodych złoży się całe społeczeństwo, ale jest to kwestie wyboru preferencji a mieszkanie jest kluczową sprawą także dla poprawy demografii. Będziemy program uszczelniać tak, aby uniemożliwić jakiekolwiek wyłudzenia. Nie przewidujemy też wsparcia dla tych, którzy już mają choćby malutkie mieszkanie, bo oni sobie poradzą gdy będzie im potrzebne większe - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie dla młodych mieszkania Mieszkanie Plus Waldemar Buda kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa Ministerstwo Rozwoju

Załamanie popytu na kredyty mieszkaniowe. Analitycy PKO BP: ceny mieszkań będą spadać

Popyt na kredyt hipoteczny przeżywa załamanie z powodu silnego wzrostu stóp procentowych i pogorszenia się zdolności kredytowej Polaków - uważa Tomasz Frąckowiak z PKO BP. Dodał, że liczba udzielonych kredytów hipotecznych od kwietnia do października spadła ponad trzykrotnie rok do roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki PKO BP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa oprocentowanie stopy procentowe finanse osobiste

Rośnie zdolność kredytowa przeciętnej rodziny. Analitycy: jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu

We wrześniu o 0,9 proc. wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny - wynika z obliczeń HRE Investments. Banki są skłonne pożyczyć jej na zakup mieszkania o 4 tys. zł więcej niż w sierpniu. Analitycy przyznali jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste zdolność kredytowa banki kredyt hipoteczny stopy procentowe

Spada nasza zdolność kredytowa. Weryfikujemy oczekiwania wobec standardu mieszkania

Średnia zdolność kredytowa w I kwartale 2022 r. rodziny z dwójką dzieci spadła o 56 proc. rdr. W przypadku singli spadek zdolności kredytowej wyniósł 44 proc. Według autorów raportu Barometr Metrohouse i Credipass po zeszłorocznym boomie na zakup mieszkań nie ma dziś śladu, a osoby, które chcą kupić mieszkanie na kredyt, muszą podjąć znaczny wysiłek, by zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy bank zdolność kredytowa zatrudnienie finanse osobiste społeczeństwo

"Schłodzenie na rynku kredytów mieszkaniowych". W maju zainteresowanie spadło o ponad połowę

W maju o 51,6 proc. rdr spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe. O kredyt w ubiegłym miesiącu wnioskowało niecałe 24 tys. osób. W analogicznym okresie rok temu do instytucji finansowych zgłosiło się ponad 48 tys osób. Wzrosła natomiast średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa BIK finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. BIK opublikował nowe dane

W marcu tego roku w porównaniu z marcem 2021 odnotowano bardzo duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych - o 27,2 proc. Również w ujęciu wartościowym dynamika jest ujemna (-18,2 proc.). Jednak w lutym liczba wnioskujących gwałtownie wzrosła i w marcu banki udzieliły o 21,1 proc. więcej takich kredytów w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy BIK banki zdolność kredytowa stopy procentowe

Podwyżki stóp procentowych ograniczą zdolność kredytową Polaków. Analityk: sankcje na Rosję wpływają na inflację

- Wzrost oprocentowania kredytów o 5 pkt. proc. nie jest wykluczony, biorąc pod uwagę ok. 10 proc. inflację - uważa analityk Biura Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch. Odniósł się w ten sposób do apelu Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleciła bankom wyliczanie zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych o ok. 5 pkt. od obecnego poziomu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe kredyt hipoteczny kredyt konsumencki banki zdolność kredytowa finanse osobiste

Czy w roku 2022 zmniejszy się zdolność Polaków do brania kredytów na mieszkania? Znamy opinię analityków

Wyższe raty i niższa zdolność kredytowa, ale z drugiej strony dobra sytuacja na rynku pracy i program kredytów bez wkładu własnego z Polskiego Ładu. Wszystkie te elementy zdominują rynek mieszkaniowy w roku 2022, jak wynika z analizy HRE Investments.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania kredyt hipoteczny zdolność kredytowa banki inwestycje deweloper budownictwo rynek finansowy