Krótkowzroczność - choroba naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 16:40
Długie wpatrywanie się w znajdujące się blisko obiekty, korzystanie z komputera, smartfona czy czytników może niekorzystnie wpływać na nasz wzrok, prowadząc m.in. do krótkowzroczności. Sprawdzamy, co powinno nas zaniepokoić i jak dobrać odpowiednie okulary. 
Komputery, smartfony, czytniki - jak korzystanie z nich wpływa na nasz wzrok
Komputery, smartfony, czytniki - jak korzystanie z nich wpływa na nasz wzrokFoto: SG SHOT/Shutterstock.com

Badania wykazują, że w czasie pandemii znacząco wzrosła liczba osób, które mają problemy ze wzrokiem. Z krótkowzrocznością borykają się przede wszystkim dzieci i młodzież. Okuliści zwracają uwagę, że kiedyś okulary były atrybutem "mola książkowego", osoby chętnie sięgającej po lektury. Dziś grupą najbardziej narażoną na wystąpienie krótkowzroczności są coraz liczniejsze rzesze użytkowników nowych technologii, głównie smartfonów. 


Pandemia krótkowzroczności

Czas pandemii przeniósł część naszego życia do świata online. Dzieci zasiadły przed ekranami, by się uczyć. Szkoły prowadziły zajęcia za pośrednictwem licznych platform. Obok edukacji zdalnej komputery wciąż były wykorzystywane do gier czy rozrywki. Czas spędzany przed ekranami mocno się wydłużył, a skrócił ten spędzany na świeżym powietrzu. 

Długie wpatrywanie się w znajdujące się blisko obiekty, korzystanie z komputera, smartfona czy czytników może niekorzystnie wpływać na nasz wzrok. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale stopniowo nasze widzenie może się pogarszać.

- Sygnałem, że możemy mieć do czynienia z pogorszeniem jakości widzenia u danej osoby, jest to, że coraz częściej widzimy, że książka czy ekrany urządzeń elektronicznych są "bliżej jej nosa" - mówi Olaf Tabaczyński, optometrysta, stylista opraw okularowych. - Kolejny symptomem może być to, że mamy elektroniczne zmęczenie wzroku, na co wpływ ma jakość i wielkość urządzeń, z których korzystamy. Do tego dochodzi emitowane przez nie światło ultrafioletowe, które w dużych dawkach jest szkodliwe. Niepokojącymi sygnałami może być suchość oka, bóle głowy, także migrenowe bądź pewne trudności z koordynacją ruchu.

Słuchaj także:


Oko to mięśnie, które trzeba ćwiczyć

Krótkowzroczność leczymy według zaleceń okulisty, który może zalecić leczenie farmakologiczne, korekcję okularami lub soczewkami czy zabiegi chirurgiczne. Jest także coś takiego jak terapia widzenia.  

- Oko to zbiór mięśni, które trzeba ćwiczyć. Terapie czasami trwają pół roku, rok, a nawet dłużej - w zależności od tego, jakie mamy potrzeby i schorzenia - tłumaczy gość Czwórki. - Oko potrzebuje naszego wsparcia. Tak jak gimnastykujemy ciało, tak dobrze gimnastykować też oczy.


Okulary - fajna stylówa

Krótkowzroczność jest najbardziej powszechną wadą wzroku. Obecnie dotyka prawie połowy populacji. Wada często daje o sobie znać już w okresie wczesnoszkolnym i szybko postępuje. Zwykle narasta przez całe dorosłe życie. Okulary mogą stać się więc nieodłącznym elementem naszego wyglądu.

Jeszcze do niedawna nie były zbyt popularne, hasło "okularnik" kojarzone było często z niezbyt rozgarniętym intelektualistą, kujonem. Teraz jednak jest inaczej. Okulary stały się codziennością i potrafią być doskonałym uzupełnieniem stylizacji.

- Najlepiej, żeby z nami harmonizowały, więc przy ich wyborze dobrze się kierować stylem życia, zainteresowaniami, ilością czasu, który spędzamy na różnych aktywnościach - zauważa specjalista. - Dobrze o tym pomyśleć, bo możemy je dobrać tak, żeby mieć jak największą frajdę z ich noszenia. Mogą nam także dodać atrakcyjności.


Specjalista pomoże

Wraz z rozwojem nauki, możliwości technologicznych oraz precyzji i rosnącą dbałością o zmysł wzroku, obok zawodu optyka pojawił się także optometrysta. Styliści opraw pomogą odpowiednio dobrać okulary, przy ich wyborze pod uwagę biorą kilka czynników.

- U takiego specjalisty można dobrać oprawki. Jest siedem prototypowych kształtów twarzy. Ich rozróżnianie w salonie zajmuje kilka sekund - wyjaśnia Olaf Tabaczyński. - Charakter i przebieg doboru okularów to tylko jedna trzecia tematu, bo dochodzi także kilka rodzajów profilu bocznego, a także ponad dwadzieścia różnych kształtów czaszki. Dzięki odpowiedniemu sprofilowaniu osoby możemy  dopasować okulary właściwe dla jej budowy i potrzeb.


Posłuchaj
13:39 Czwórka/Dajesz Radę - krótkowzroczność 28.09.2022.mp3 Olaf Tabaczyński, optometrysta i stylista opraw okularowych, opowiada, jak dobrać okulary (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Warto zadbać

Specjalista przestrzega przed kupowaniem okularów w marketach i późniejszym dopasowaniu do nich szkieł optycznych. Jak przekonuje, istnieją technologiczne możliwości indywidualnego dopasowania szkieł i warto z tego korzystać.

- Jeśli myślimy, że jesteśmy w stanie dobrać gotowe okulary, które będą dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, to jesteśmy w błędzie - zaznacza. - Przeprowadzone badanie uwzględnia charakter, budowę i konstrukcję oka. Soczewka w okularach ma zrekompensować to, czego w nim brakuje. Trzeba zdać sobie sprawę, że soczewka przesunięta o milimetr względem oka jest w stanie przesunąć obraz o metr, a nawet dwa. W tym zakresie widzimy nieostro, mięsień się przyzwyczaja i takie okulary robią więcej spustoszenia niż pożytku.

- Pamiętajmy, że oko to nasze zdrowie i kontakt ze światem. Naukowcy podają, że 90 procent informacji o naszym otoczeniu pochodzi z tego źródła. Warto więc o nie zadbać - apeluje.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Olaf Tabaczyński - optometrysta, stylista opraw okularowych

Data emisji: 28.09.2022

Godz. emisji: 14.06

aw/pj/kor

Czytaj także

Sferyczne, toryczne, progresywne. Jak dobrać soczewki?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:19
Okulary, zwłaszcza latem potrafią być niewygodne. Podczas upałów zwłaszcza te, niewyposażone w gumowe noski nieustannie się zsuwają. Rozwiązaniem mogą być soczewki kontakowe te jednorazowe i wielorazowego użytku. Jak wybrać najlepsze? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak na nasz wzrok działają okulary zerówki?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 17:10
Nosimy je czasami po prostu, bo są modne. A jak wpływają na nasz wzrok? Jedni uważają, że męczą oczy, inni, że je chronią, np. przed światłem z komputera. Jaka jest prawda?
rozwiń zwiń