Skąd wzięły się okulary i jaka jest ich historia?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 20:30
W Dniu Okulistyki, który przypada 9 maja, sprawdzamy, kiedy pojawiły się pierwsze okulary i jaka była ich historia na przestrzeni wieków. 
Okulary teraz to codzienność. Kiedyś dostępne były tylko dla elit.
Okulary teraz to codzienność. Kiedyś dostępne były tylko dla elit. Foto: shutterstock

Trudno określić, kiedy i przez kogo zostały wymyślone okulary. W formie zbliżonej do tej, jaką znamy dziś, prawdopodobnie powstały około 1317 roku we włoskiej Toskanii, a ich twórcą był jeden z dominikanów. Jednak już wcześniej używano różnych przedmiotów, które poprawiały widzenie.


W starożytności kryształy

- Już w starożytnym Rzymie i Egipcie był wykorzystywany prototyp okularów, czyli najczęściej kryształy, które pomagały lepiej widzieć - mówi Adrian Nadolski, menadżer ds. marketingu jednej z firm optycznych. - Branża optyczna rozwijała się jednak w ślimaczym tempie. W wieku XV przyczynili się do jej rozwoju skrybowie, którzy godzinami przepisywali księgi.

Wraz z rozwojem druku okazało się, że nie wszyscy radzą sobie z małą czcionką, więc zapotrzebowanie na coś, co poprawiłoby widzenie, wzrosło. Znaczący przełom nastąpił w wieku XVI, za sprawą wybitnego fizyka i astronoma Jana Keplera. Dzięki jego badaniom okulistyka zaczęła się stopniowo rozwijać. Dopiero na przełomie wieku XVIII i XIX powstały zasady określania refrakcji, a co za tym idzie - sposoby jej korygowania. To wtedy narodziła się okulistyka. Dzięki badaniom Keplera możliwe było precyzyjne dobieranie okularów, które nabrało charakteru naukowego.


Pierwsze okulary - dla wybranych

Pierwsze okulary były zarezerwowane dla wyższej grupy społecznej i arystokracji. Wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Główne ośrodki, które je wówczas produkowały, to Niemcy i Anglia. - Dla pań modne były okulary na rączce, soczewki okularowe w oprawach metalowych połączone ze sobą i umocowane na rączce. Dla panów modne były monokle i binokle - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Soczewki okularowe zawieszano na łańcuszku i chowano w kamizelce bądź w spodniach.

Dopiero w XX wieku okulary stały się produktem powszechnym, dostępnym dla wszystkich. Początkowo szkła były bardzo grube, a okulary nosiło się z konieczności. Z czasem nie tylko poprawiały jakość widzenia, ale także stały się modnym dodatkiem. Teraz są także elementem stylizacji, a niektórzy noszą je wyłącznie dla ozdoby lub podkreślenia profesjonalizmu.


Zobacz także:

Posłuchaj
09:19 Czwórka/TOP - okulary 09,.05.2022.mp3 W Dniu Optyki mówimy o historii okularów i jak się je dobiera (TOP/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 09.05.2022

Godzina emisji: 17.15

Czytaj także

Wątroba nie boli - badaj się!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:40
Wiosną zwykle myślimy o zabiegach upiększających, nowym tatuażu, kolczyku itp. Warto wybierać sprawdzone, renomowane gabinety i studia, ale też poświęcić jeden dzień na badanie anty-HCV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek NFT obumarł?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:58
Szacowano, że pierwszy tweet Jacka Dorseya w formie NFT jest wart 2,9 miliona dolarów. Tymczasem chętny, który chce go kupić, zaoferował jedynie 280 dolarów. 
rozwiń zwiń