Bezpieczne zakupy w sieci. Dbaj o swoje hasła

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 17:01
W okresie przedświątecznym wielu nie chce buszować po sklepach. Tłumy w galeriach handlowych odstraszają, a alternatywą są zakupy online. W takich chwilach nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie naszych danych i finansów. 
Coraz chętniej robimy zakupy przez internet, ale ze stacjonarnych nie rezygnujemy
Coraz chętniej robimy zakupy przez internet, ale ze stacjonarnych nie rezygnujemyFoto: Shutterstock/ra2 studio

Wiele sklepów swoje produkty sprzedaje online. Chętnie korzysta z niej coraz więcej klientów. Zakupy e-commerce rosną w siłę, a cyberbezpieczeństwo to kwestia, o której musimy pamiętać.

- Obecnie najczęściej jest tak, że ręcznie wpisujemy swoje dane osobowe na różnych przypadkowych portalach i również ustalamy jakieś hasło. Zwykle są to dość słabe hasła, często powtarzamy je na różnych portalach, co jest ich kolejnym słabym punktem - mówi Adam Dyszkowski ze startupu Logpass. - Zdarza się, że korzystamy z opcji logowania się profilem i hasłem jakiegoś serwisu społecznościowego, w którym mamy konto. Niestety w ten sposób, bardziej lub mniej świadomie, godzimy się na to, że jesteśmy targetowani reklamami, śledzeni przez portale społecznościowe - dodaje. 

Ekspert zwraca też uwagę na problem trudnych haseł. Zwykle nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać, są za trudne i jest ich zbyt dużo. W takich sytuacjach decydujemy się na hasło łatwe czy też powtarzalne i wtedy koło się zamyka. - To niebezpieczny proceder - przestrzega rozmówca Anny Depczyńskiej. - My opracowaliśmy platformę autoryzacji i logowania do usług onlinowych opartą o łańcuch blockchain. Jest to proste w obsłudze jak Blik - mamy sześciocyfrowy kod, który nas autoryzuje na usługach onlinowych. Całkowicie eliminujemy potrzebę wprowadzania haseł w tym procesie, co podnosi zdecydowanie bezpieczeństwo korzystania z tych usług. 


Posłuchaj
03:34 czwórka dajesz radę 15.12.2022.mp3 Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych w sieci? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Proponowane przez eksperta rozwiązanie polega również na przechowywaniu w blockchainie naszych preferencji, danych osobowych, ale też informacji o ulubionym paczkomacie czy rozmiarze buta. - To powoduje, że logując się do e-commerce za pomocą naszego profilu mamy od razu sprofilowaną ofertę - tłumaczy. - Bezpieczeństwo nasze gwarantowane jest m.in. wyeliminowaniem haseł. Pracujemy w tym momencie nad zbudowaniem zupełnie nowej obsługi zakupów e-commerce. Razem z operatorem płatności mobilnych oraz operatorem logistycznym zaproponujemy wkrótce usługę polegająca na tym, że w dowolnym sklepie e-commersowym będziemy mogli dokonać zakupu nie pozostawiając tam swoich danych - dodaje. 

Firma chce zabezpieczyć cały proces zakupów online, od check-inu, czyli rejestracji, po check-out, czyli płatność i wysyłkę. - Chcemy zadbać o to, by nasze dane nie krążyły po rynku, ale były przechowywane w instytucjach godnych zaufania - tu będzie to operator płatności. W każdym innym miejscu nasze dane będą zaszyfrowane - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi:  Mateusz Kulik

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 15.12.2022

Godz. emisji: 14.47

pj/kor

Czytaj także

Zwroty, reklamacje, rękojmia, gwarancja - zakupowe prawa klienta

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 18:34
Niektórzy już wpadli w przedświąteczny szał zakupów. W tym czasie warto wiedzieć jakie mamy prawa jako konsumenci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-commerce rośnie w siłę. Zakupy w internecie podbijają serca klientów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:52
W ostatnich latach zmieniliśmy wiele swoich zachowań zakupowych. Chętniej kupujemy w sieci, mocno wpłynął na to czas pandemii, a dziś wpływa inflacja. Wcale nie znaczy to, że tradycyjny handel zniknie, może jednak zmienić swą formę. 
rozwiń zwiń