Zanim zaadoptujemy królika. Pod jednym dachem z asertywnym indywidualistą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 15:13
- Króliki są często bardziej asertywne niż ludzie, ale podobnie jak wśród nas, i w tym gatunku występują indywidualiści - mówiła Sylwia Rogowska, lekarz psychiatra, behawiorysta zwierząt. 
Królik
KrólikFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

- Króliki bardzo wyraźnie zaznaczają granice, a potem ich przestrzegają. Robią to poprzez uciekanie, ale także atak: ugryzienie bądź drapanie - wymieniała Sylwia Rogowska, lekarz psychiatra, ale także behawiorysta zwierząt. W przypadku królików w naturze atak jest bardzo nieopłacalny. - Robią to więc wyłącznie w sytuacji, gdy człowiek wielokrotnie nie odczytuje wcześniejszych sygnałów - podkreślała. - Króliki są bardzo terytorialne, więc nie lubią, gdy naruszamy ich przestrzeń osobistą.

Choć na pierwszy rzut oka patrzą na nas zachęcająco, króliki wcale nie lubią, gdy bierzemy je znienacka na ręce i przytulamy. - To kojarzy się zwierzęciu z atakiem drapieżnika z powietrza. Jeśli trzymamy królika na rękach wbrew jego woli, może on nas na przykład podrapać - mówiła gość Czwórki. 

Podobnie, jak w przypadku ludzi, wśród królików także zdarzają się indywidualiści, samotnicy, są też zwierzaki towarzyskie i zabiegające o naszą uwagę. To widać zwłaszcza, gdy w domu pojawiają się goście - na przykład w czasie świąt - bądź kolejni lokatorzy. Niektóre króliki wybierają lokalizacje, do których człowiek ma ograniczony dostęp lub kojarzące im się z norą, czyli kicają za kanapę. - Są króliki, które nie tolerują obcych i takie, którym nie robi to różnicy. Jeśli nasz pupil woli spokój, warto porozmawiać ze swoją rodziną i zaznaczyć, by nie szukali z nim kontaktu wbrew jego woli - podkreślała ekspert. - Przed okresem świątecznym i sylwestrowym można podawać królikowi zioła działające uspokajająco, na przykład melisę - zaznaczyła. 

Sprawdź także:

Warto przygotować się na to, że nawet wykastrowane zwierzęta niekiedy mogą zaznaczać teren, m.in. oddając mocz bądź zostawiając bobki. Przyczyn może być wiele. - Po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych może to być związane z terytorializmem tych zwierząt. Wówczas w grę wchodzi nawet trening czystości. Może też okazać się, że naszemu królikowi w kuwecie po prostu nie odpowiada podłoże - podkreślała. 

Posłuchaj
11:07 dajesz radę króliki_PR4_AAC 2022_12_19-14-22-08.mp3 Co warto wiedzieć o królikach? (Dajesz radę/Czwórka) 

Sprawdź także:

Króliki są łase na nagrody. - Rzadko zdarzają się takie, które nie lubią "smaczków", większość z nich za jedzenie zrobi naprawdę wiele - mówiła Sylwia Rogowska. Zwierzęta te maskują objawy bólowe, bo w naturze słabsze osobniki są eliminowane przez stado. Jeśli więc zauważymy nagłą zmianę zachowania, to sygnał, by na cito jechać do weterynarza. - Jeśli zauważymy, że królik nie chce jeść, ma przymknięte oczy - króliki mrugają tylko między 2 a 10 razy na godzinę - opuszczone wibrysy, czyli wąsy, zbyt długo leży bądź przestaje dbać o futerko czy chudnie, powinniśmy być zaniepokojeni - tłumaczyła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Sylwia Rogowska (lekarz psychiatra, behawiorystka zwierząt)

Data emisji: 19.12.2022

Godz. emisji: 14.17

kd/kor

Czytaj także

Małe ssaki w domu - właściwe odżywianie i opieka

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:43
- U podstawy piramidy żywieniowej małych gryzoni znajduje się siano, suszone zioła, mieszanki traw. Powinny być cały czas dostępne w nieograniczonej ilości - mówi weterynarz Karolina Warchulska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń