OTOZ Animals na ratunek królikom i gryzoniom

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 21:30
W Lublińcu na Śląsku od ubiegłego roku OTOZ Animals rozpoczęło projekt pod nazwą "Okienko życia dla królików i gryzoni". Więcej o tej inicjatywie w najbliższym wydaniu audycji.
Królik to popularne zwierzę domowe.
Królik to popularne zwierzę domowe.Foto: Shutterstock.com/Africa Studio

Inicjatywa polega na pomocy tym najmniejszym, porzuconym zwierzętom, których los nie szczędził. Wolontariusze i opiekunowie leczą oraz rehabilitują, a także odkarmiają wymagające tego znajdy, a później szukają im odpowiednich domów.

Króliki, podobnie jak wiele innych zwierząt, najpierw służyły nam jako zwierzęta gospodarskie. Dziś są naszymi kompanami. Z każdym rokiem przybywa właścicieli tych futrzaków, a co za tym idzie - pytań oraz problemów związanych z utrzymaniem królików. Część osób myśli o przygarnięciu królika jako o alternatywie dla psa czy kota. Trzeba jednak pamiętać, że one też mają swoje wymagania.- Królik nigdy nie będzie tak kontaktowy jak pies czy kot. To nie są zwierzęta polecane dla dzieci. Króliki się stresują, reagują na głośne dźwięki, szybkie ruchy. Często panikują, uciekają. Nie lubią brania na ręce - podkreślała w Czwórce Magdalena Supińska lekarka weterynarii.

W Polsce nie maleje też popularność kawii, czyli świnek morskich. - To zwierzę stadne, więc - jeśli chcemy je adoptować - powinniśmy pomyśleć o tym, by przygarnąć dwie, najlepiej tej samej płci - mówiła w Czwórce Agata Smyczek, z hodowli w Łodzi. Klatkę naszej świnki należy wyściełać odpowiednim podłożem. - Trociny lub granulat - tłumaczyła ekspertka. - Wyposażmy nasze świnki także w odpowiedniej wielkości domek, bo te zwierzęta uwielbiają się chować. Mile widziane będą także wszelkiego rodzaju hamaczki, na których będą mogły się wylegiwać. 

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w poniedziałek (30.01) o godzinie 14.00 zaprasza Kacper Kowalczyk

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka zwierzęta
Czytaj także

Jak udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 18:30
O tym, jak pomóc zwierzęciu w stanie nagłym, jako społeczeństwo wiemy niewiele. Tymczasem pierwsza pomoc przedweterynaryjna, podobnie jak w przypadku ludzi, to zespół czynności, które mają za zadanie przywrócić akcję serca i mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczeniaki. Jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 20:54
Psie szczenięta kojarzą nam się bardzo dobrze, są słodkie, milutkie i kochane. Monika Sacewicz, technik weterynarii i hodowca psów, przypomina, że to też nowi członkowie rodzin, którzy wymagają naszego czasu, zaangażowania naszej uwagi i finansów. 
rozwiń zwiń