Psy i koty. "To nasze czworonożne dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 19:15
- W średniowieczu małpki czy ptaszki były zwierzętami drogimi, określającymi wysoki status posiadającego. A pies czy kot towarzyszyły ludziom w życiu codziennym - mówi dr Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Dlatego pies i kot to dwa najpopularniejsze gatunki towarzyszących zwierząt w Polsce i Europie.
Pies jest społecznie bardziej osadzony w naszym gospodarstwie domowym. W przypadku kota - kot nadal pozostał kotem.
Pies jest społecznie bardziej osadzony w naszym gospodarstwie domowym. W przypadku kota - kot nadal pozostał kotem.Foto: Shutterstock.com

Łączą nas emocje

W kolejnych wiekach stosunki człowieka z psem i człowieka z kotem stawały się coraz bardziej komplementarne. Dlatego te zwierzęta najlepiej znoszą życie razem z nami. Jak mówi ekspertka, obecnie większość psów i kotów może by sobie poradziło w środowisku naturalnym, jednak przez wszystkie wieki wspólnego życia człowiek spowodował, że te gatunki są od nas uzależnione emocjonalnie. - W jakimś stopniu spowodowaliśmy, że są to nasze czworonożne dzieci - takiego sformułowania używa się już przynajmniej od pół wieku - tłumaczy. - Publikacje, z którymi mam do czynienia, wskazują na to, że ta głęboka, emocjonalna więź pojawiała się już w czasach antycznych.

Pies żyje z nami, kot - obok nas

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że zachowanie psa dostosowało się do zachowania ludzi. W związku z czym pies jest społecznie bardziej osadzony w naszym gospodarstwie domowym. W przypadku kota - kot nadal pozostał kotem, czyli zwierzęciem drapieżnym. Jedno z nich żyje z ludźmi, drugie jakby obok nich. Kot jest nieco bardziej wymagający od psa i jako drapieżnik ma swoje specyficzne atawistyczne nawyki. - Kot nie pije tam, gdzie je. Oczywiście stawiamy wodę obok jedzenia, ale musimy wystawić w mieszkaniu miseczki z wodą w przynajmniej dwóch jeszcze dodatkowych punktach - radzi ekspertka.

Posłuchaj
07:57 CZWÓRKA Dajesz rade - psy i koty 21.03.2022.mp3 Psy i koty wokół nas - jak ułożyć sobie wspólne życie? (Dajesz radę/Czwórka)

Jak rozmawiać z kotem?

Koty mogą działać jak barometr i wyczuwać intencje ludzi, są również specyficznymi i tajemniczymi zwierzętami, ponieważ dużo ukrywają. - To są typowe drapieżniki, w związku z czym pokazywanie słabości, w tym bólu, także nie jest w ich naturze - podkreśla dr Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Niestety wiele kotów żyje w przewlekłym bólu i w przewlekłym stresie. Ponieważ warunki, które im stwarzamy, może są idealne dla nas, ale nie zawsze idealne dla kota, nawet domowego.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: dr Sybilla Berwid-Wójtowicz (doktor nauk weterynaryjnych i specjalistka żywienia zwierząt)

Data emisji: 21.03.2022

Godz. emisji: 14.20

kul

Czytaj także

Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz jeża pigmejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 15:50
Od jakiegoś czasu jeże pojawiają się w domach jako zwierzątko hodowlane. Z reguły są zdecydowanie mniejsze od tych zamieszkujących łąki, lasy, skraje miast czy ogrody. Najczęściej spotykanymi gatunkami jeży utrzymywanymi w domach są afrojeż białobrzuchy, znany również jako jeż pigmejski oraz stepojeż uszaty, nazywany także zwyczajnie jeżem uszatym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadwaga, otyłość, cukrzyca. Te choroby dotyczą też papug

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 19:40
- Powiedzenie "jesteś tym, co jesz" odnosi się do ludzi, ale sprawdza się również w świecie innych żywych organizmów, m.in. papug. - Zdrowa papuga to ta dobrze odżywiona - podkreśla behawiorystka Joanna Karocka. 
rozwiń zwiń